"Барса" дава четирима от Топ 5 на най-титулуваните футболисти

Лионел Меси има шанс да догони рекордьора още този сезон

13 Авг. 2022
Дани Алвеш е вече на 39 и е играч на УНАМ, с който този сезон ще опита да спечели трофей №44 - титлата на Мексико.

В края на краищата успехите на футболистите, а и на отборите, се измерват от броя на спечелените трофеи. Да, често многото купи не определят нивото на индивидуални способности на играчите. Имало е футболисти, които са ярки индивидуалности, но са попадали в отбори, които не взимат много отличия. Често важи и обратното.

Наскоро Лионел Меси добави към колекцията си още един трофей - Суперкупата на Франция, след като ПСЖ победи "Нант" с 4:0. И се приближи към върха в класацията, но в нея все още не е начело. Ето и кои са петимата най-титулувани футболисти:

№5 Максуел - 37 трофея

Бившият ляв бек на ПСЖ и "Барселона" направи страхотна кариера. Всичко за него започна с Купата на Бразилия, спечелена с "Крузейро" през 2000 г. След преминаването в "Аякс" той веднага стана шампион на Нидерландия. След това премина в "Интер" и за 3 години в Милано спечели три трофея. Единствената му купа от Шампионската лига дойде, когато играеше за "Барса". А след това той отиде в ПСЖ, с който спечели общо 15 купи преди да се прекрати кариерата си през 2017 г.

№4 Хоссам Ашур - 39 трофея

Това е най-слабо познатият играч от Топ 5. Ашур никога не е играл в Европа, а има и едва 14 мача за националния отбор на Египет. Той изкара 17 години в местния "Ал Ахли", а сега играе в "Ал Итихад". Опорният халф спечели своите 39 трофея във вътрешни и континентални турнири - все като футболист на "Ал Ахли". И това го прави рекорд по един друг показател - за брой трофеи от играч в един клуб.

№3 Андрес Иниеста - 39 трофея

Световният шампион от 2010 г. е считан за един от най-добрите халфове на всички времена. Освен че вкара победния гол във финала на Мондиал 2010, той бе обявен и за най-добър играч на финала на Евро 2012. Легендарният испанец спечели 31 от своите 39 трофея с екипа на "Барселона", а в момента работи в японския "Висел Кобе".

№2 Лионел Меси - 41 трофея

Аржентинецът е смятан от мнозина за най-великия футболист в историята. Седем пъти спечели "Златната топка" - най-престижната индивидуална награда във футбола. В мача за Суперкупата Меси откри резултата за победата срещу "Нант", с която премина границата от 40 купи.

На 35 години той вече има 41 (огромна част от тях с "Барселона") и единствен към момента може да претендира да задмине рекордьора, при това още този сезон, в който се очаква ПСЖ да спечели "поне" титлата и Купата на Франция.

№1 Дани Алвеш - 43 трофея

Да, бразилският защитник е най-титулуваният в историята на футбола. Алвеш печелеше трофеи почти с всеки отбор, в който играеше. Основните му отличия включват по два пъти Копа Америка и Купата на конфедерациите, олимпийска титла от Токио 2020, шест титли на Испания (с "Барса"), три триумфа в Шампионската лига, шампион на Италия и два пъти на Франция. Единственото, което липсва в кариерата му, е световната титла с Бразилия, но за това вече е късно - Алвеш е вече на 39 г., играе в мексиканския УНАМ и като че няма шанс да изиграе поне още един - 125-и мач, за "селесао".