Битка на половете в шахматен "Двубой на звездите" в Плевен

17 Юни 2020
БФШ 1928

Вундеркиндът на българския шахмат Нургюл Салимова ще изиграе демонстративен мач срещу един от водещите български гросмайстори Радослав Димитров в своеобразна битка на половете. Домакин на шахматния "Двубой на звездите" ще бъде х-л "Ростов" в Плевен от 2 до 9 юли.

Инициатор на събитието е ШК "Бургас 64", чийто водещ състезател е 17-годишната тийнейджърка от с. Крепча. Родената на 2 юни 2003 г. Салимова е най-младата шампионка на България за жени за всички времена, след като спечели титлата от държавното първенство през 2017 г. Бивша европейска и бивша световна шампионка за момичета, в момента българката е международен майстор за мъже и гросмайстор за жени и с индивидуален коефициент ЕЛО 2372 заема 13-о място в световната ранглиста за девойки до 20 г.

Гросмайстор Димитров (27 г.) пък е най-силният български шахматист от родените след 1990 г. Победител е в редица европейски турнири, включително в традиционните международни надпревари в Бургас и Слънчев бряг. Участник в олимпийския отбор на България, с моментен рейтинг ЕЛО 2509 той заема 685-о място в света сред активните шахматисти.

Нургюл Салимова и Радослав Димитров ще изиграят осем класически партии с 90-минутна контрола за първите 40 хода плюс 30 минути до края на партията и добавка от 30 сек. след всеки изигран ход. Официалното откриване ще бъде на 2 юли от 15:00 ч., след което ще бъде даден старт на първата партия.