Медия без
политическа реклама

"Борусия" (Д) написа рецептата за силен отбор от младоци

Новата звезда Джейдън Санчо е само на 18, а вече струва 100 млн. евро

24 Ноем. 2018Дейли Мейл
ЕПА/БГНЕС
Джейдън Санчо е нагледен пример за отличната работа на школата на "Борусия" (Дортмунд), след като само за няколко мача качи цената си до 100 млн. евро.

Сутринта на 25 октомври едно момче с жълта шапка с пискюл и емблемата на "Борусия" (Дортмунд) се опитваше да пробие през тълпа, насочила химикалки и смартфони към него. Джейдън Санчо, само на 18, стана вторият най-млад англичанин, който вкарва гол в Шампионската лига. Това се случи само 14 часа по-рано, а най-новата звезда на "Борусия" трябваше да влезе последен на терена за тренировка, тъй като даваше автографи на феновете. Тогава откритото занимание изгледаха близо 1200 запалянковци.

Настроението в Бракел, малък район в Дортмунд, разбираемо беше много добро. "Атлетико" (Мадрид) бе победен с 4:0, най-тежката европейска загуба на испанския тим в последните 9 години. Санчо вкара само 4 минути, след като влезе в игра и бе в центъра на вниманието. Победата имаше важно значение за клуба, който е лидер в Бундеслигата.

"Видяхте стартовия състав. Марко Ройс, Марио Гьотце, Кристиан Пулишич и Якоб Бруун Ларсен: четирима играчи, които бяха обучени в нашата академия. Това е една от причините атмосферата на стадиона да е толкова страхотна", каза Ларс Рикен, бивш играч на "Борусия" и настоящ директор на академията.

Той можеше да разшири гледната си точка, споменавайки двамата защитници - 20-годишния Ашраф Хакими, под наем от "Реал" (Мадрид) и 19-годишния Дан-Аксел Загаду, който бе взет от "Пари Сен Жермен" малко преди Санчо през миналата година. В Дортмунд се гордеят с развиването на млади футболисти, а половината от първия им отбор са играчи на 22 години или по-млади. Минаха 15 месеца, откакто Санчо напусна "Манчестър Сити" срещу 8 млн. паунда. Той се наложи в първия състав на Люсиен Фавр, а неговите 6 асистенции са най-много в Бундеслигата. Всъщност, според съотношението между асистенциите и минутите, в които той е играл, неговият коефициент е по-висок от този на всички футболисти в първенствата от Топ 5. Санчо подписа нов договор - до 2022 г., а цената му е вече над 100 млн. евро. Той изигра и 3 мача за националния отбор на Англия, а интерес към него имат половината грандове в Европа.

Себастиан Кел, също легенда на клуба, а сега с ключова роля в управлението, обяснява, че Санчо няма да е последният талант, привлечен по този начин.

"Съсредоточили сме се върху английския пазар. Джейдън е добър пример. Полагаме голяма грижа за скаутите си. В Англия младите играчи не получават голям шанс да играят заради структурата на клубовете си. Съставите на английските отбори са много различни. Това може да е добре за нас. Но трябва да сме бързи. Ако не сме бързи, тогава...", казва Кел, който знае, че другите може да вземат някой от набелязаните таланти.

В момента обаче "Борусия" (Дортмунд) се справя добре, като води с 4 точки пред "Борусия" (Мьонхенгладбах), след като победи с 3:2 "Байерн" в голямото дерби.

Два мача на турнир в Турция бяха достатъчни да убедят за трансфер Кристиан Пулишич, който играе редовно и е национал на САЩ. Най-добрият бизнес обаче бе с Усман Дембеле, взет от "Рен", чието добро представяне и 6-те гола за "Борусия" (Д) убедиха „Барса“ да го вземе за 105 млн. евро. Младият французин изкара само един сезон в Дортмунд.

"Офертата беше толкова висока. След това решението беше: "Добре, трябва да го продадем, за да вземем нови играчи и да създадем още нови футболисти". Всичко е като кръг", допълва Кел.

Има още много такива примери, Санчо дори не е последният. "Серхио Гомес, на 18, напусна школата на "Барселона" - "Ла Масия", за да дойде тук. Това е знак. Опитваме се да го направим още по-силен и той трябва да е следващият", казва Кел.

Санчо проби в първия отбор изведнъж, след като в първия си сезон не игра много. Кел обяснява, че на всеки талант е необходимо време: "Всичко беше ново за него миналата година. Семейството му идва понякога, но като цяло той е сам. Няма никой близо до него във всеки момент. Не го придружават до супермаркета. Трябва да стои на краката си, да пресича улицата сам. Ние сме на линия. За теб се полагат грижи, но  няма да правим всичко. Има точка, след която играчът трябва да се справя сам. Това е развитие на личността", разказва Кел.

На Санчо са показани огромни снимки на клубните икони от "Вестфаленщадион", а той сам си е наумил, че трябва да ги достигне. Трябва да учи немски два пъти в седмицата, а още с идването му е обяснено колко е важно това. Младият играч признава, че му е трудно, но иска да продължава да работи.

"Има достатъчно много примери на талантливи хлапета, които са си мислили, че са по-добри, отколкото всъщност са. Аз съм нормално хлапе", казва крилото.

Той редовно се среща с треньора Фавр и с анализатори на първия отбор, за да се развие технически. Още преди да напусне Англия, от клуба са го развели из Дортмунд, за да му покажат възможността. Местните казват, че футболът е единственият обединяващ фактор в регион, загубил по-голямата част от индустрията си, заради което цените на билетите остават ниски.

Идеята да се купуват млади таланти идва пред 2005-а, когато клубът е на прага на финансов колапс. Рикен, носител на титлата в Шампионската лига от 1997-а, дава примери как продажбата на нападателя Давид Одонкор в "Бетис" през 2006 г. или на Марио Гьотце в "Байерн" през 2013-а се използват за реинвестиция.

"Не е въпросът да купуваш звезди, а да ги създаваш. Имахме фаза на възстановяване, защото за една година (2016) загубихме Хумелс, Гюндоган и Мхитарян, а след това - през 2017-а, Обамеянг и Дембеле. Решението не е да взимаме по-стари играчи, с някои изключения", казва Рикен.

Едно от изключенията е Аксел Витцел, който тренира на метри от младите играчи, а те често говорят с него. "Борусия" има отбор до 13 години, в който се говори основно на английски и е ръководен от Тим Кърк, треньор от Бат (Анг). През 2016 г. той се отказва от работата си на учител по английски и физическо възпитание, а неговото идване показва много за отношението на клуба към академията.

"В Англия помогнах да се направи училищна организация, която се съсредоточаваше върху ценностите и социалната страна. Поканиха ме тук за седмица. Ларс ме попита какво мисля, а след доклада ми дойде офертата за работа. Наскоро бяхме в Литва и заведох децата в музей на КГБ. Това доведе до редица въпроси за комунизма и капитализма. В академията те трябва сами да чистят стаите си, да оправят леглата си и трябва да си купуват и да си готвят храната", разказва Кърк.

Рикен признава, че клубът няма много скаути, но разчита на контактите си. Възрастта не е проблем и е без значение, както показва случаят с 13-годишния Юсуфа Мукоко - с респектиращите 40 гола в 28 мача за отбора до 17 години, който стана шампион на Германия.

На мача с "Атлетико" един потенциален нов играч на академията бе на обиколка из Дортмунд, а след това му показаха атмосферата на стадиона и най-вече агитката на трибуната, известна като Жълтата стена. "Уау", беше първата дума на младежа, докато гледаше феновете. Дортмунд със сигурност има продукт, който да продава.

Ключови думи:

Борусия Дортмунд

Още по темата