Ботас спечели в Турция първа победа във Ф1 за годината

Макс Верстапен поведе в генералното класиране, след като Хамилтън не успя да се качи на почетната стълбичка в Истанбул

10 Окт. 2021
Финландецът Валтери Ботас е вдигнал триумфално юмрук след успеха си за Гран при на Турция на пистата в "Истанбул Парк".

Пилотът на "Мерцедес" Валтери Ботас спечели първата си победата през настоящия сезон във Формула 1. Той капитализира своя пол позишън на старта за Гран при на Турция на пистата "Истанбул Парк" и в крайна сметка пресече пръв финалната линия.

След него завършиха двамата пилоти на "Ред Бул" - Макс Верстапен и Серхио Перес. Седемкратният световен шампион Люис Хамилтън завърши едва на пета позиция, след Шарл Льоклер ("Ферари").

В 13-ата обиколка възникна напрежение между Карлос Сайнц-младши ("Ферари") и Себастиян Фетел ("Астън Мартин"), като вторият се оплака, че пилотът на "Ферари" го е засякъл при опит за изпреварване.

Запомни се и отличната реакция на Серхио Перес в 34-ата обиколка, когато се защити от изпреварване от страна на Хамилтън.

Определящо за състезанието бе и състоянието на пистата, тъй като през деня и в началото на състезанието ръмеше, а след това настилката твърде бавно изсъхна. Пилотите често се оплакваха от липса на сцепление на гумите и бяха принудени да влизат в бокса. Решаващо за класирането на Хамилтън се оказа нареждането от екипа на "Мерцедес" да влезе в 51-ата обиколка, за да му бъдат сложени отново гуми интермедиа. Дотогава той се движеше трети и твърдеше, че може да контролира болида, въпреки проблемите, но след смяната се върна на пистата вече на пето място.

В крайна сметка пропуснатият шанс да се качи на почетната стълбичка костваше на Люис Хамилтън и сдаване на първото място във временното генерално класиране. Той в момента е втори с 256.5 т., а първи излезе Верстапен (262.5).

При отборите начело е "Мерцедес" с 397.5 т., пред "Ред Бул" с 364.5, "Макларън" с 234, "Ферари" с 216.5 и др.

След успеха си Ботас заяви: "Чувствам се добре. Смятам, че това бе едно от най-добрите състезания, които съм имал. Тук при тези условия не е лесно да се избере стратегията. Чувствам, че съм спечелил заслужена победа".