България и Мексико поделиха първия ден за Купа "Дейвис"

Първата ракета в тима ни излезе на корта два часа след като загуби баща си

05 Март 2021ОбновенаЯВОР ЕВТИМОВ
SPORTAL.BG
Димитър Кузманов извоюва първата победа за националния отбор на България два часа след смъртта на баща си.

България и Мексико си размениха по една победа в първия ден на мача в София от Световна група II на турнира за Купа "Дейвис" - световното първенство по тенис за мъжки отбори под егидата на международната федерация (ITF). В откриващия сингъл от двубоя в столичната зала "София" първата ракета в състава ни Димитър Кузманов (№268 в света) разгроми втория избор в тима на гостите Луис Патиньо (№983) с 6:1, 6:1 само за 47 минути.

Разликата в класите между двамата беше толкова голяма, че мексиканецът спечели само 21 точки в цялата среща, от които едва 14 на свой сервис. Кузманов направи 4 аса и 2 двойни грешки и спаси единствената точка за пробив, която се откри пред противника му, като същевременно реализира 5 от 8 брейкбола.

27-годишният пловдивчанин излезе на корта, въпреки че два часа преди началото на мача загуби баща си Савко Кузманов, починал внезапно на 57-годишна възраст. До последно съществуваше вероятност Мико да бъде сменен от Александър Лазаров.

"Нямаше начин да не играя в този двубой. Аз съм професионалист и трябваше да си свърша работата. Надявам се, че я свърших добре - коментира минути след края на срещата Кузманов пред "Нова спорт". - В момента много емоции бушуват в мен. Надявам се тази победа да вдъхне увереност на момчетата и да продължим така. Мачът е дълъг и едва сега започва."

Във втория сингъл от първия ден един срещу друг се изправиха първата ракета на Мексико Херардо Лопес Виясеньор (№560 в ранглистата) и вторият избор в нашия тим Адриан Андреев (№382). 19-годишният българин взе първия сет, но допусна обрат и отстъпи с 6:3, 1:6, 2:6 след 1:44 ч.

В началото на II сет в зала "София" се появи министърът на младежта и спорта Красен Кралев, който догледа двубоя от трибуните. Заради противоепидемичните мерки в ролята на публика влязоха само официалните лица и журналистите, които все пак успяха да създадат подобаваща атмосфера за традиционно емоционалния турнир.

"И двамата играхме много силно и агресивно. Някои грешки от моя страна се оказаха решаващи накрая. Ще продължим да се борим и утре ще дадем 120% от себе си, за да успеем да спечелим този мач", коментира Андреев след поражението, изравнило общия резултат на 1-1.

В състава на правещия своя дебют български капитан Теодор Бачев са записани още Александър Лазаров (№550),  Александър Донски (№600) и Габриел Донев (№914). Като двойка за утрешната среща на каре са заявени Андреев и Лазаров, които трябва да излязат срещу Ханс Хах Вердуго (№133 на двойки) и Мигел-Анхел Рейес-Варела (№104 на двойки). За ответните мачове на сингъл веднага след това са предвидени Кузманов - Лопес Виясеньор и Андреев - Патиньо.