България остана без квота за Купата на федерацията и през 2024 г.

Бейзболните ни представители завършиха втори и трети в евроквалификациите в Унгария и Полша

facebook
Третият бейзмен на "Атлетик" Петьо Петков отправя недоумяващ поглед към питчера Венцислав Иванов (№14) след несполучлив опит да бъде хванат рънер на "Грузинска бейзболна академия" по време на мача от груповата фаза на турнира в Рибник, завършил с разгром в полза на българския отбор.

Българският бейзбол не успя да спечели квота за третия по сила европейски клубен турнир - за Купата на федерацията, и през 2024 г. отборните ни отново ще играят само в континенталните квалификации. Представители на страна ни в Европа тази година бяха носителят на шампионски требъл у нас "София Блус" и шестият от миналогодишното първенство и финалист за Купата на България "Атлетик" (София).

И двата отбора се представиха на добро ниво в пресявките миналата седмица, но останаха в подножието на върха, завършвайки съотвено на второ и трето място в своите турнири - в Будапеща (Унгария) и Рибник (Полша). По регламента на европейската конфедерация (WBSC-Европа) само победителите във всяка квалификация осигуряват квота за страната си в следващото издание на Купата на федерацията.

В унгарската столица "блусарите" стигнаха до финала след две победи и една загуба в групата - 15:7 срещу финландския "Тампере Тайгърс", 5:7 срещу литовския "Утенос Титанай" и 9:8 срещу хърватския "Загреб", и драматичен успех на 1/2-финала срещу домакина "Будапеща Ред Уулвс" със 7:6.

В двубоя за първото място съперник на софиянци отново беше шампионът на Хърватия. Този път загребчани взеха реванш и се наложиха с 5:3 след нов равностоен и завързан мач.

15 Baseball European Federation Cup Qualifier HUN Gold Medal Game: Sofia Blues (BUL) VS BK Zagreb (CRO)Live from Budapest, HungaryPlay-by-play: https://www.w...

Същевременно в Полша "атлетите" записаха два успеха и две поражения и заслужиха бронзовите медали като трети в крайното класиране от груповата фаза, противопоставила петте участника весеки срещу всеки.

Столичани победиха украинския "АТМА 1991" с 10:2, паднаха с тежък нокаут 2:22 за 5 ининга срещу домакина "Силесия Рибник", разбиха с нокаут 28:4 за 7 ининга "Грузинска бейзболна академия" (Тбилиси) и отстъпиха с 3:8 пред британския "Лондон Метс".

Именно англичаните спечелиха турнира, побеждавайки във финала заелия второ място в подреждането "Силесия" с 9:7 за огорчение на местните фенове. Благодарение на това Великобритания ще има свой отбор в турнира за Купата на федерацията през следващото лято.

7 Baseball European Federation Cup Qualifier POL: London Mets (GBR) VS Athletic Sofia (BUL)Play-by-play: https://www.wbsceurope.org/en/events/2023-baseball-f...