Българска шахматистка излезе еднолично начело на световното за девойки

30 Септ. 2023
Белослава Кръстева (вдясно) по време на партията срещу американката Кариса Ип от VIII кръг, завършила реми.
FIDE

Белослава Кръстева оглави еднолично класирането на световното първенство по шахмат за девойки (до 20 г.) в Мексико сити. В 9-ия от 11 кръга по швейцарската система 19-годишната българка победи с белите фигури кубинката Рошанхел Обрегон Гарсия и събра 7,5 т.

Двете разиграха разменен вариант на Славянска защита, в който състезателката на "Шах XXI" принуди съперничката си да се предаде на 69-ия ход. В предпоследния кръг Кръстева ще бъде с черните срещу китайката Лу Мяои, която има 7 т. и заема 4-то място във временното подреждане.

Със същия актив, но с по-добри допълнителни показатели, на втора и трета позиция са съответно Кандела Франсиско (Аржентина) и Кариса Ип (САЩ).

На турнира в Мексико не участва най-добрата българска шахматистка в момента - 20-годишната Нургюл Салимова. Вицешампионката в турнира за Световната купа при жените пропусна и световното отборно първенство при дамите в началото на месеца в Полша.

В делегацията ни за световното при U20 беше включена 12-годишната Анджелика Ненова, която е шампионка на България за девойки до 20 г. Тя обаче не изигра нито една партия, след като не се яви за срещата от I кръг срещу представителката на домакините Хоселин Мендоса.

В турнира при младежите до 20 г. в Мексико пък играе Момчил Петков. 18-годишният гросмайстор от Добрич заема 28-о място в класирането след 9-ия кръг с актив от 5,5 т. (3 победи, 5 ремита, 1 загуба). Лидер е Марк`Андрия Маурици (Франция) със 7,5 т., следван от Глеб Дудин (Унгария) и Ян Субел (Словения) с по 7 т.