Медия без
политическа реклама

Българската епоха в сумото приключи

Даниел Иванов-Аоияма сложи край на кариерата си и получи ново име на старейшина - Иватомо Косуке

25 Септ. 2024
В пика на професионалната си кариера в сумото Даниел Иванов-Аоияма беше висок 192 см и тежеше 193 кг.
TWITTER
В пика на професионалната си кариера в сумото Даниел Иванов-Аоияма беше висок 192 см и тежеше 193 кг.

След повече от две десетилетия постоянно присъствие на поне един наш сумист в професионалната лига на Япония, българската епоха в древния спорт приключи. На 38-годишна възраст край на своята кариера обяви Даниел Иванов-Аоияма и така бе затворена и втората значима за нас глава в 22-годишната история.

Началото ѝ постави през ноември 2002 г. Калоян Махлянов-Котоошу, превърнал се впоследствие в световна звезда на сумото. Роденият в търновското село Джулюница исполин се оттегли от дохиото на 31 г. през март 2014-а и оттогава ръководи собствена треньорска школа в токийското предградие Сумида под името Наруто Кацунори.

Гигантът от Елхово пък направи своя дебют през май 2009-а и в продължение на пет години България имаше двама свои бойци в сумо елита. Две години и половина двамата наши състезатели бяха и рамо до рамо в най-висшата дивизия "макуучи" (от ноември 2011 до март 2014 г.). Имаха и четири схватки помежду си на най-голямата сцена, всичките спечелени от озеки Котоошу.

В своята кариера Аоияма стигна до третия най-висок ранг в сумо йерархията - секиваке. Най-силното му представяне в шестте класически турнира бе второ място - през юли 2017 г. в Нагоя и през март 2021 г. в Осака. Той спечели четири пъти наградата "Канто-шо" за боен дух и веднъж "Гино-шо" за най-техничен борец.

В 71 от общо 90 турнира в професионалната лига Аоияма беше част от "макуучи". През настоящата година той окончателно загуби мястото си там и слезе във втора дивизия "джурьо", където прекара последните четири турнира. В заключителното си участие на "Аки башо" в Токио (8-22 септември) българинът постигна 5 победи и 10 загуби.

"Въпреки че спорадично имаше някои открояващи се турнири и дори успя да се класира на второ място, през по-голямата част от времето си в професионалното сумо Аоияма беше със стабилно, но незабележимо присъствие - написа в своя прощален материал за българина японският в. "Джапан Таймс". - Много наблюдатели смятат, че той е напълнял твърде много и е загубил подвижността, необходима за противодействие на по-бързи и по-дребни противници. Въпреки това българският ветеран, заедно с други борци от България, Унгария, Чехия, Естония и Грузия, придадоха на националния спорт на Япония подчертан европейски привкус през първите две десетилетия на XXI век, което допринесе много за вниманието към сумото на нови пазари в чужбина."

С оттеглянето си от активния спорт Даниел Иванов, който от 2022 г. има японски паспорт, получи ново име на старейшина - Иватомо Косуке. С него той ще започне работа като треньор на млади състезатели в своята школа "Касугано бея".

 

ТРЕТАТА БЪЛГАРСКА СЛЕДА

Макар малцина да си спомнят, България имаше и трети свой сумист в професионалната лига. Мимолетна следа като ученик на Калоян Махлянов в "Наруто бея" остави Венцислав Кацаров-Торакио.

Пловдивчанинът дебютира през май 2017 г., но заради чести контузии бе принуден да се пенсионира само две години по-късно, когато беше едва на 22. За тези 24 месеца до май 2019 г. Торакио не успя да стигне по-високо от четвърта дивизия "санданме".

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

сумо, Аоияма

Още по темата