Български бейзболисти обраха наградите на турнир в Словакия

Шампионът "София Блус" класира страната ни в евротурнира за Купата на федерациите

09 Авг. 2021ЯВОР ЕВТИМОВ
София Блус
Йоанис Александров позира с наградите за най-добър батер и MVP на турнира в Братислава.

Бейзболисти на българския шампион "София Блус" спечелиха индивидуалните награди на квалификационния турнир за Купата на федерациите в Братислава (Слвк). Столичани триумфираха с купата в надпреварата и осигуриха квота за страната ни в третия по сила европейски клубен турнир през 2022 г., а двама състезатели на "блусарите" заслужиха трите персонални отличия.

Кетчерът Йоанис Александров (17 г.) бе избран за най-добър батер и най-полезен играч (MVP), а Панайот Жълтов (28 г.) бе определен за най-добър питчер. В четири мача тийнейджърът удари средно .429 (6 от 14) с 3 хоумръна, 7 RBI, 5 бази за боли и 8 отбелязани точки. Опитният Жълтов пък извоюва от възвишението две победи, хвърляйки общо 12 ининга и 1/3, в които даде само 7 хита и 3 бази за боли, пусна едва 3 точки и направи 9 страйкаута.

"Блус" спечели всичките си четири двубоя в турнира. В груповата фаза "сините" се справиха последователно с румънския шампион "ЛПС Роман" със 7:1, с домакина "Аполо Братислава" със 17:4 за 8 ининга и с първенеца на Литва "Каунас Каунти" с 8:5. Във финала шампионът на България отново се изправи срещу литовския тим и го победи още по-убедително - 9:4.

Това означава, че през следващия сезон България ще има един отбор в турнира за Купата на федерациите, който дава възможност за изкачване в по-горното ниво на европейската клубна йерархия - Купата на CEB. В надпреварата ще участва победителят от Българската бейзболна лига за 2021 г. Плейофите за титлата у нас предстоят през септември, като във Финалната четворка съперници са "София Блус" - "Атлетик" (София) и "Бизони" (Благоевград) - "Академици" (София).

През миналата седмица "атлетите" бяха домакини на друг от квалификационните турнири за Купата на федерацията този сезон, като надпреварата се проведе на ст. "Портър Фийлд" в Благоевград. "Зелените" от София се изправиха по два пъти срещу руския шампион "РусСтар" (Москва) и британския първенец "Лондон Метс" и допуснаха четири тежки загуби - 2:16 (7 ининга) и 3:10 срещу московчани и 4:21 (7 ининга) и 5:19 (7 ининга) срещу лондончани.

Във финала в благоевградския парк Бачиново "Метс" се наложи над "РусСтар" с 9:5 и осигури квота за Великобритания за Купата на федерациите през 2022 г. Като шампион в третата квалификация - проведена в Богуслав (Укр), триумфира испанският "Тенерифе Марлинс" с разгром над литовския "Утенос Титанай" с 22:0 за 5 ининга.