Дръзновен старт не донесе нищо добро на волейболистите срещу Полша

Европейският шампион нанесе тежка четвърта загуба на България във VNL

04 Юни 2024
Поводите за истинска радост в българското поле останаха само в първия гейм от мача във Фукуока.
FIVB

Силно начало и тежък край имаше за България първият мач от втората състезателна седмица във волейболната Лига на нациите (VNL) при мъжете. В откриващата си среща от група 3 в японския град Фукуока националният ни отбор допусна обрат с 1:3 (21, -21, -19, -18) срещу европейския шампион Полша, който е и актуалният носител на титлата в глобалния комерсиален турнир.

Избраниците на селекционера Джанлоренцо Бленджини показаха дръзновена игра в първия гейм, водени от 17-годишния разпределител Симеон Николов. Още във втората част обаче "дружина полска" напипа слабите места в българския състав и бързо изравни резултата.

"Разбира се, това е един невероятен мач. Ние започнахме в доста добра форма, но Полша подобри представянето си във втория гейм. Искаме от нашите играчи просто да играят, да не мислят много какво е можело да направят. Да показваме нашия волейбол, както правехме през първата част", коментира в паузата преди третия гейм един от пом.-треньорите на тима ни Франческо Кадеду.

За съжаление до края на двубоя ритъмът в отбора ни съвсем изчезна и само моментни проблясъци на появилите са като резерви състезатели предотвратиха още по-изразителна разлика в крайния резултат. Освен плеймейкъра тийнейджър в стартовата шесторка попаднаха диагоналът Димитър Димитров, посрещачите Аспарух Аспарухов и Георги Татаров и центровете Алекс Грозданов и Илия Петков, а либеро беше Мартин Божилов.

От пейката влязоха още шестима състезатели: Самуил Вълчинов, Борис Начев, Светослав Станков, Владимир Гърков, Денис Карягин и Георги Петров като втори либеро. Единственият неизползван играч остана Николай Къртев.

В нашия отбор само Димитров реализира двуцифрен брой точки - 18 (1 блок). Татаров отбеляза 9 т. (2 блока), а трима завършиха с по 7 т. - Николов (1 ас, 2 блока), Петков (1 ас) и капитанът Грозданов (2 блока).

Трима поляци пък допринесоха за успеха на тима си с поне 10 т. - Томаш Форнал с 14 (2 аса, 1 блок), Норберт Хубер с 12 (1 ас, 3 блока) и капитанът Бартош Курек с точно 10 (1 блок).

За България това беше четвърта загуба от пет изиграни мача в тазгодишното издание на VNL. С актив от 3 т. (1-4) представителният ни отбор е на 14-о място сред 16-те участници. Следващият съперник на "лъвовете" е Германия - на 6 юни от 9:30 ч. наше време.

🔴 Full Volleyball Nations League LIVE on Volleyball TV: https://go.volleyball.world/VNL?ytv=dWatch the men's highlights between Poland and Bulgaria from Wee...