Двоен успех за шахматистите в Будапеща `24

Ден преди края на олимпиадата България е в Топ 20 и при мъжете, и при жените

21 Септ. 2024Обновена
Гергана Пейчева (вляво) и Дана Кочава в дебюта от партията си на четвърта дъска в мача между България и Израел.
FIDE

Две победи постигнаха българските отбори в предпоследния ден от шахматната олимпиада в Будапеща. В мачове от Х кръг националите ни надиграха с един и същи резултат своите съперници - 2,5:1,5 т. срещу Швеция при мъжете и срещу Израел при жените.

В открития турнир Иван Чепаринов завърши реми с черните фигури на първа дъска срещу Нилс Гранделиус. На втора и трета дъска Аркадий Найдич и Момчил Петков извоюваха победи съответно с белите срещу Ерик Блоквист и с черните срещу Тигер Персон. А на четвърта Григор Григоров загуби с белите срещу Мартин Локандер.

Това беше седма победа за шахматистите, които с актив от 14 т. (7-0-3) са на 20-а позиция във временното класиране, Лидер кръг преди края е Индия с 19 т. (9-1-0), а теоретичен шанс за първото място има още само Китай със 17 т. (8-1-1). Трети е тимът на Словения с 16 т. (8-0-2).

Дамите ни пък спечелиха двете партии, в които играха с белите - Антоанета Стефанова на първа дъска срещу Марсел Ефроимски и Виктория Радева на трета срещу Нога Ориан. На втора дъска Нургюл Салимова направи реми с черните срещу Маша Кинова, а на четвърта Гергана Пейчева се предаде с черните срещу Дана Кочави.

С актив от 14 т. (6-2-2) женският отбор на България заема 15-о място в подреждането. Начело отново излезе Индия със 17 т. (8-1-1), пред Казахстан също със 17 т. (8-1-1) и САЩ с 16 т. (7-2-1).

В последния XI кръг по швейцарската система съперници на националите ни ще бъдат Германия (14 т.) в открития турнир и Италия (14 т.) при жените. Партиите във финалния ден в неделя започват в 12:00 ч. българско време.