Европейските шампионки допуснаха първа загуба на шахматната олимпиада

Мъжкият тим на България спечели мача си от IV кръг в Будапеща `24

14 Септ. 2024Обновена
Гергана Пейчева (вляво) и Виктория Радева (до нея) по време на мача между България и Узбекистан.

Женският ни национален отбор по шахмат допусна първо поражение от началото на 45-ата олимпиада в Будапеща. В IV кръг европейските отборни шампионки от Будва `23 с капитан Петър Арнаудов отстъпиха пред фаворита Узбекистан с 1,5:2,5 т.

Гросмайстор Антоанета Стефанова загуби с черните фигури на първа дъска срещу Афруза Хамдамова, а останалите три партии завършиха реми. На втора и четвърта дъска с белите фигури до примирие стигнаха Нургюл Салимова и Гергана Пейчева съответно срещу Умида Омонова и Нодира Надиржанова, а на трета равенство с черните измъкна Виктория Радева срещу Маржона Маликова.

В откритата надпревара мъжкият ни тим с капитан Кирил Георгиев извоюва трета победа от четири изиграни мача - с 3:1 т. срещу Шотландия. В отсъствието на получилия почивка Иван Чепаринов на първа дъска седна латвиецът с български паспорт Аркадий Найдич, който победи с черните фигури Андрю Грийт. Успех постигна и Мартин Петров на втора дъска с белите срещу Хамиш Олсън, а другите ни двама шахматисти направих ремита - Момчил Петков с черните на трета дъска срещу Гордън Уолдхаузън и Григор Григоров с белите на четвърта дъска срещу Йейн Гурлей.

С актив от по 6 т. (3-0-1) отборите ни заемат 42-ро място в класирането при мъжете (10,5 т. в отделните партии) и 15-о място в това при дамите (12 т.). В открития турнир начело е Индия с 8 т. (4-0-0) и по-добри допълнителни показатели от Испания и Китай. В женската надпревара лидер е Китай с максималните 8 т., пред Индия и САЩ със същия актив.

В V кръг в неделя мъжкият ни тим ще играе срещу Исландия (6 т. / 11 т.), а женският - срещу Латвия (6 т. / 10,5 т.).