Франция има сензационен двоен световен шампион по ски

Алберт Попов постигна рекордно класиране на шампионата на планетата в алпийските дисциплини

19 Февр. 2021
Сензационната призова тройка в гигантския слалом в Кортина д`Ампецо: Матийо Февр (в средата), Лука де Алипрандини (вдясно) и Марко Шварц (вляво).

Франция очакваше своя пръв световен шампион в гигантския слалом след 1968 г. и го получи. Това обаче не е суперфаворитът Алекси Пентюро, а Матийо Февр, който сензационно спечели втория си златен медал от шампионата на планетата по ски алпийски дисциплини в Кортина д`Ампецо (Ит).

Именно Пентюро спечели I манш с аванс от 40 стотни пред всички конкуренти в своята коронна дисциплина. Само десетина врати след началото на второто спускане обаче лидерът в генералното класиране за Световната купа този сезон допусна груба грешка и шокиращо отпадна от надпреварата.

#Cortina2021 | Men's GS

🥇 Mathieu Faivre 2:37.25
🥈Luca De Aliprandini +0.63
🥉Marco Schwarz +0.87@fisalpine @FedFranceSki @Fisiofficial @SkiAustria_Men pic.twitter.com/xoabOFsXYl

— Cortina 2021 (@cortina2021) February 19, 2021

Така Февр се оказа победител в състезанието, давайки четвърто време и в двата манша, осигурили му най-добрия комбиниран резултат - 2:37,25 мин. Сребърния медал не по-малко изненадващо заслужи Лука де Алипрандини (Ит) с изоставане от 0,63 сек., а с бронза се окичи Марко Шварц (Ав) с пасив от 0,87 сек.

Последният французин, триумфирал със златото в гигантския слалом, беше легендата Жан-Клод Кили, извоювал титлата на олимпийските игри в Гренобъл `68 (по онова време със статут и на световно първенство). А Февр вече е двоен световен шампион от Кортина `21, след като преди три дни триумфира и в паралелния гигантски слалом.

🥇 Parallel Giant Slalom
🥇 Giant Slalom

Mathieu Faivre wins his second gold medal of the #Cortina2021 World Championships ⛷ pic.twitter.com/EhYfw1Ba3K

— Eurosport UK (@Eurosport_UK) February 19, 2021

В днешната класическа надпревара участваха и четирима българи - Алберт Попов, Камен Златков, Калин Златков и Константин Стоилов. Всеки от тях се класира за II манш, заемайки съответно 31-во, 40-о, 41-во и 42-ро място сред 62-ма справили се с трасето от общо 100 застанали на старт.

В крайното класиране обаче остана само Попов, заел рекордното в кариерата си на световен шампионат 24-то място (+8,70 сек.). Братята Златкови и Стоилов допуснаха различни грешки и не успяха да финишират. Досега най-доброто представяне на Аби на първенство на планетата беше 27-а позиция на слалом в Санкт Мориц `17.