В четири държави продължава да се играе активно футбол въпреки пандемията от коронавирус, която блокира нормалния живот в цял свят. Възниква въпросът защо първенството на Беларус продължава, след като там има 440 заболели и 4 смъртни случая вследствие на COVIID-19. Що се отнася до Никарагуа, там случаят е друг - много малък брой заразени (5) и починали (1). В Бурунди са само трима диагностицирани, а в Таджикистан пък се хвалят, че изобщо нямат болни.
Беларус определено е в центъра на интереса на всички. Там близкият до президента Александър Лукашенко шеф на футболната федерация Владимир Базанов, бивш военен и ветеран от Афганистан, бе твърд в началото на сезона: "А защо да не започне шампионатът?! Да не би да имаме обявено извънредно положение?! Не. Знаем броя на заразените, броя на заболелите, колко са излекуваните. Не се намираме в критична ситуация, така че решихме да започнем първенството по график."
Самият Лукашенко е също категоричен. "Този коронавирус е нищо повече от масова психоза. Сигурен съм, че паниката ще нанесе повече щети от самия вирус", казва той и дава рецептата си за борба с вируса - водка, сауна и работа на полето.
Факт е, че решенията на ръководните органи в Беларус спрямо футбола имат резон - мачовете от първенството, които бяха досега основно за вътрешно ползване, приковават вниманието на всички и
вече се предават пряко в много страни
"В Беларус сега е красота. Цял свят гледа нашето първенство. Не знам дали получават удоволствие от това обаче", признава един от най-популярните местни футболисти за всички времена - Александър Хлеб, бивш играч на "Арсенал" и "Барселона". Той прогнозира, че шампионатът едва ли ще бъде прекратен, тъй като в десетки държави са купили вече тв права, включително и в България ("Нова Броудкастинг груп" за една от своите телевизии - "Диема спорт").
Да, популярността е едната страна. Хората започват да се интересуват и научават отборите в Беларус. Има и няколко известни футболисти, които играят там - бившите украински национали Артьом Милевский и Йевхен Хачериди, които бяха заедно в "Динамо" (Киев), а сега са в "Динамо" (Брест). Познатият и у нас ексфутболист на "Левски" Франсис Нар сега е в "Славия" (Мозир)... Друг елитен тим - "Слуцк", пък набира популярност в световен план заради фонетичната прилика на името си с английския жаргон Slut (к**ва). Намиращият се във финансова криза и останал без основен спонсор клуб без притеснение се възползва от това и организира краудфъндинг кампания за подпомагане на бюджета. И други отбори - "Минск", "БАТЕ Борисов", "Шахтьор" (Солигорск) и т.н. са все по-често споменавани по света...
Но не бива да се забравя и букмейкърският интерес. Във времена, когато големите първенства (сиреч големите приходи) са спрени,
беларуското първенство идва като дар свише
За глада на букмейкърските къщи красноречиво говори историята с "призрачния мач" в Украйна между четвърторазредните "Лозоватка" и "Мелитополская Черешня", който събра огромни залози, включително и в реално време. Победата с 4:1 за "Лозоватка" обаче се оказа илюзорна... Такъв мач изобщо не се бе играл в действителност. Но се развъртяха едни големи суми...
В Беларус засега няма подобен скандал. Но има и доста "интересни" мачове. Най-вече този от I кръг "Слуцк" - "Славия" (Мозир) (3:1), в който реферът Сергей Чистов отсъди 5 дузпи, от които 4 в полза на домакините. От тях бяха вкарани три. Този мач бе гарниран и с любимата за почитателите на залозите "обръщачка" в резултата. Още три мача (или общо 4) от изиграните до момента 24 мача предложиха подобен развой при головете.
И докато за феновете по света беларуското първенство става все по-интересно,
местните не са особено въодушевени от футбола
в условия на пандемия. В изминалия трети кръг посещаемостта варираше от 100 до 550 души, като доста от феновете носиха маски.
Ситуацията в Никарагуа е малко по-различна от тази в Беларус. Там ниските нива на заболеваемост обясняват нещата. Но се стига до абсурдното положение футболистите да носят маски на терена! Е, това става преди мачовете. Но играчите даже избягват единоборствата, от страх да не се заразят.
"Футболистите ни не искат да продължават да играят. Уплашени са и ние ги разбираме. Ние настоявахме първенството да бъде спряно, но повечето от останалите клубове гласуваха да продължи", споделя генералният мениджър на "Дирианген" Серхио Саласар. Вратарят на "Депортиво" (Лас Сабанас) Карлос Москера допълва: "Психически не си фокусиран върху случващото се на терена, постоянно мислиш дали съперникът не е заразен".
И тук не липсват "интересни" резултати. В това отношение петият в класирането в Никарагуа - "Валтер Ферети", започна да се представя много любопитно, откакто останалите първенства по света спряха. В последните си три мача тимът записа тежка загуба с 1:4 от седмия "Ювентус" (Манагуа), разнебити със 7:0 шестия "Чинандега" и допусна 1:2 с обръщачка от "Дирианген".
За Бурунди липсва някаква подробна информация. Такава нямаше изобилно и за Таджикистан. И може би това е основната причина да има таджикско първенство (освен липсата на болни, разбира се). Там най-популярният местен тим и шампион от изминалия сезон "Истиклол" (Душанбе) спечели Суперкупата в мач срещу "Худжанд", който се игра пред празни трибуни. Такава ще е и мярката за всички шампионатни двубои. Но пък от федерацията не крият, че очакват интерес от чужбина, който да се изразява и в закупени тв права...