Германия угаси рязко искрата на българските волейболисти

Дори селекционерът Бленджини се вбеси от трагичната игра на националите ни

06 Юни 2024
Изявите на резервата Денис Карягин в края на първия и втория гейм останаха само мимолетен лъч на надежда за българския отбор.
FIVB

"Това не е нормално! Не може да се случва. Вие искате да побеждавате или искате само да опитвате?"

С тези думи на ярост и отчаяние се обърна селекционерът на българския национален отбор по волейбол Джанлоренцо Бленджини към своите избраници при таймаут в края на четвъртия гейм от мача срещу Германия в Лигата на нациите (VNL) при мъжете. Гневът на италианския треньор беше продиктуван от трагичната игра на "лъвовете" в последните две части, довела до поражение с 1:3 (-24, 22, -16, -16) във втория двубой за тима от група 3 във Фукуока (Япония).

В първия гейм нашите волейболисти отразиха три поредни геймбола с три успешни атаки на Денис Карягин, но въпреки това загубиха частта. Във втората резервният ни диагонал се оказа големият герой, реализирайки втората от три поредни възможности за затваряне на гейма.

"Това е стъпката. Не е лесно. Подобряваш се, когато си способен да бъдеш по-решителен. Ако взимаш решенията, предварително, това не е добре. Трябва да умееш да работиш с блокадата. Мисля, че ние намерихме най-добрата опция и заслужено взехме втория гейм", коментира все още спокойният Бленджини в ТВ интервюто преди началото на третата част.

Вместо да получат импулс от изравняването на резултата обаче, националите ни се представиха отчайващо до края на мача въпреки всички смени, които наставникът опита. В титулярната му шесторка отново започнаха разпределителят Симеон Николов, диагоналът Димитър Димитров, посрещачите Георги Татаров и Аспарух Аспарухов и центровете Алекс Грозданов и Илия Петков, а либеро беше Мартин Божилов. Освен Карягин от пейката влязоха Георги Петров, Владимир Гърков и вторият плеймейкър Светослав Станков.

Крайните нападатели Аспарухов (5 блока) и Татаров (1 ас) завършиха срещата като най-резултатни в тима ни съответно с 14 и 11 т. Резервата Карягин отбеляза общо 10 т. (2 блока).

Топреализатор в мача стана Мориц Карлицек с 20 т. (1 ас) за победата на Бундестима. Тобиас Бранд добави още 18 т. (1 ас, 3 блока), а Тобиас Крик допринесе с 10 т. (1 ас, 3 блока).

За България това беше трета поредна и общо пета загуба в шест изиграни двубоя от VNL през 2024 г. С актив от 3 т. (1-5) представителният ни отбор заема 14-о място сред 16-те участници в комерсиалния глобален турнир. Германия пък записа втория си успех и се изкачи от 13-а на 9-а позиция във временното класиране със 7 т. (2-5).

Следващият съперник за нашите волейболисти е последният в подреждането - Иран (1 т., 0-6). Мачът е в петък от 6:00 ч. българско време.

🔴 Full Volleyball Nations League LIVE on Volleyball TV: https://go.volleyball.world/VNL?ytv=dWatch the men's highlights between Bulgaria and Germany from We...