В четвъртък ще има заседание на Изпълкома на БФС и ще бъде решен въпросът с новия селекционер на националния отбор, а със задачата да търси такъв е натоварен техническият директор на футболния съюз Георги Иванов-Гонзо. Това обяви пред БНТ вицепрезидентът на БФС Йордан Лечков, който на фона на непрестанните провали на българските отбори в международен план изтъкна, че всичко било наред и в БФС "са си подредили къщичката".
"В четвъртък в 12:00 ч. ще се проведе Изпълкомът. Там ще се реши кой ще бъде селекционер. С тази задача е натоварен Георги Иванов, който води разговори за нов треньор, така че ви моля за малко търпение - заяви бившият национал. - За мен са важни футболистите, не толкова треньорът. Той трябва да има авторитет и добра визитка. Колко имена изхабихме заради слабата игра на футболистите? И Стоичков, и Пенев, и Хубчев, Мъри [Станимир Стоилов] също беше селекционер. Играчите просто трябва да знаят, че когато дойдат в националния отбор, трябва да се "сбият". Никого няма да караме насила да става треньор. Имахме и надежди за Кръстаич, но не се получиха нещата."
Според Лечков не толкова огромният брой чуждестранни футболисти по българските терени е виновен за слабото ниво на игра на националния тим. А що се отнася до слабото развитие на младите български футболисти заяви:
"Трябва да се направи едно разграничение между професионален футбол и масов спорт. В България не е тайна, че имаме демографски проблем. Г-н Караиванов [президентът на ПФЛ Атанас Караиванов] говори за натурализирането [на чужденци]. Виждате, че дори във Франция, Германия и Швейцария имат повече натурализирани футболисти от нас. В България не можем да решим този проблем, защото не можем да кажем на частните клубове какво да правят. Те си следват тяхната политика и от това страда националният отбор, защото не се развиват достатъчно млади български момчета. Трябва да има по-голяма конкуренция. Трябва да си физически подготвен, за да бъдеш психически устойчив. Това липса на нашите футболисти. Преди 7-8 години гласувахме едно правило за младите футболисти (б. р. - за задължително присъствие на играчи под 21 г. в стартовия състав на професионалните клубни отбори) и още на първия мач един от тях беше изваден в 10-ата минута. Това е въпрос на желание на клубовете, но това е действителността."
Лечков все пак намери сили да се извини за изказването си през седмицата, че художествената гимнастика, волейболът и борбата също нямат резултати. Но все пак не падна по гръб и добави, че тези негови думи са плод на факта, че тези спортове получават държавно финансиране, за разлика от футбола. Малък детайл е, че БФС получава милиони по различни програми от ФИФА и УЕФА, докато ако се стигне до държавно финансиране от ММС, то е в рамките на максимум няколкостотин хиляди лева.
"Дадох пример, че другите спортове се финансират от държавата. За едните тя е майка, за футбола е мащеха. Ние сме най-голямата и същевременно най-независима и богата организация. Футболът се справя сам. Всички играчи, които идват в националния отбор, са обгрижени и в по-голямата част от клубовете си получават заплатите навреме. Работата на БФС е да контролира тези неща", каза той.
Лечков обаче не вижда по никакъв начин проблемите на футбола ни да са във футболния съюз.
"Ние сме подредили къщичката на футбола. Направихме и база. Нашата работа не е да седим по терените, това е задача на лицензираните треньори, на техническите директори и на собствениците на клубовете. Аз бих поел вина и да подам оставка, но, кажете ми, къде вие откривате моя или наша грешка? Разбирам го всичкото това недоволство. Аз винаги след мачовете заставам пред камерите и още преди 15 години казах, че нямаме достатъчно класа. Ако имаме силно вътрешно първенство, от което футболистите излизат и се реализират навън, тогава ще имаме и добър национален отбор", завърши Лечков.