Гросмайстор Стефанова се класира за II кръг на световното първенство

06 Ноем. 2018
ugra2018.fide.com

Гросмайстор Антоанета Стефанова се класира за II кръг на световното първенство по шахмат за жени в Ханти-Мансийск (Рус). 39-годишната българка, която е поставена под №13 в схемата на директна елиминация, отстрани на старта Сабина-Франческа Фойсор (САЩ) с 3:1 т.

След като в класическите партии в събота и неделя шахматистките направиха две ремита, в тайбрека с ускорена контрола вчера Стефанова постигна две победи. В рапид игрите с 25 мин. време за мислене Ети спечели с белите фигури на 57-ия ход след дебют "Рети" и с черните на 56-ия ход в Дамски гамбит.

Следващата съперничка на бившата световна и европейска шампионка от София ще бъде №20 в схемата Динара Садуакасова (Каз). В I кръг 22-годишната състезателка с титла международен майстор елиминира Анна Матнадзе (Исп) с 3:1 т. също след тайбрек.

Стефанова (ЕЛО 2490) и Садуакасова (ЕЛО 2470) досега не са играли официални партии помежду си. Победителката от първата им среща ще се класира за 1/8-финалите на световното първенство, където ще играе срещу по-добрата от двойката №4 Анна Музичук (Укр, ЕЛО 2555) - №29 Анастасия Боднарук (Рус, ЕЛО 2423).