Хамилтън геройски спечели в Бразилия и запази надежда

15 Ноем. 2021
Победителят Люис Хамилтън се е загърнал с бразилския флаг след церемонията по награждаване на пистата "Интерлагос" край Сао Пауло.

Седемкратният световен шампион във Формула 1 Люис Хамилтън извоюва героична победа за "Гран при" на Бразилия и съхрани надеждите си за рекордна осма титла в най-комерсиалния автомобилен спорт. Британският ас на "Мерцедес" триумфира на пистата "Интерлагос" край Сао Пауло след зрелищен дуел с лидера в генералното класиране Макс Верстапен, успявайки да изпревари нидерландския пилот на "Ред Бул" в 58-ата от общо 71 обиколки.

36-годишният англичанин финишира първи, сякаш напук на всички наказания, получени през уикенда. Хамилтън първо бе санкциониран с 5 места на стартовата решетка заради смяна на компонент в двигателя на болида му, а после бе принуден да тръгне последен в спринтовата квалификация заради нерегламентирани елементи на задното крило.

В пети от последните шест старта във Формула 1 "Мерцедес" реши да смени компонент от двигател на свой болид.

В крайна сметка сър Люис застана 10-и на старта в неделя и се превърна в първия в историята на състезанието победител, тръгнал от толкова задна позиция. Верстапен финишира втори с изоставане от над 10 сек., а третата позиция на почетната стълбичка заслужи спечелилият полпозишън в събота втори пилот на "Мерцедес" Валтери Ботас.

Четвърти пък се нареди съотборникът на Лудия Макс в "Ред Бул" Серхио Перес, а непосредствено зад него се класираха двата болида на "Ферари", управлявани от Шарл Льоклер и Карлос Сайнц-младши. Позициите в зоната на точките в Топ 10 допълниха последователно Пиер Гасли ("Алфа Таури"), Естебан Окон ("Алпин"), Фернандо Алонсо ("Алпин") и Ландо Норис ("Макларън").

Три кръга преди края на сезона Верстапен остава начело с 332,5 т., с 14 точки аванс пред Хамилтън (318,5 т.). Трети е Ботас с 203 т., а четвърти е Перес със 178 т. С общ актив от 521,5 т. "Мерцедес" увеличи преднината си на 11 точки пред "Ред Бул" (510,5 т.) в надпреварата при конструкторите.

Заключителните състезания, в които ще се реши битката за титлите, са в Катар (21 ноември), Саудитска Арабия (5 декември) и Абу Даби (12 декември).