Хамилтън спечели битката на стратегиите за Гран при на Испания

Седемкратният световен шампион вече има 98 победи във Формула 1

09 Май 2021
Люис Хамилтън пресича пръв финалната линия на пистата в Каталуния.

Седемкратният световен шампион във Формула 1 Люис Хамилтън спечели третото си състезание за сезона - Гран При на Испания. Това бе и четвъртият старт от началото на тазгодишния календар. Британецът финишира пръв, след като надделя в стратегическата битка с големия си конкурент Макс Верстапен ("Ред Бул"). За Хамилтън победата бе №98 в кариерата, като той вече е само на два успеха от това да стане първият пилот във Формула 1 с трицифрен брой успехи. Освен това за него това бе пети пореден успех на пистата в Каталуния.

Третото място зае съотборникът на Хамилтън в "Мерцедес" - Валтери Ботас. Следват Шарл Льоклер ("Ферари"), Серхио Перес ("Ред Бул"), Даниел Рикиардо ("Макларън") и др.

Вероятно най-ключовият момент в състезанието днес бе решението на Хамилтън да влезе в бокса в 42-ата обиколка, за да сложи гуми медиум. В този момент Верстапен все още водеше колоната, но пилотът на "Мерцедес" започна да топи аванса му. Верстапен на свой ред се оплака от проблеми с гумите. Шест обиколки преди финала Хамилтън успя да изпревари нидерландеца, който най-сетне реагира и влезе в бокса. В резултат Верстапен успя да запише най-бърза обиколка - 1:18.149 мин.

Ходът обаче беше закъснял и в крайна сметка триумфира Хамилтън. "На първо място искам да благодаря на всички фенове, които бяха тук. Гледката беше страхотна. Самият аз се чувствам страхотно... Тренировъчната дейност проработи и се отлаща. Това беше наистина страхотна стратегия на отбора. Какъв ден!", коментира той.

Хамилтън води в генералното класиране с 94 т., следван от Верстапен (80), Ботас (47) и др. При конструкторите начело е "Мерцедес" със 101 т., пред "Ред Бул" (83), "Макларън" (53) и др. Следващият старт е за Гран при на Монако на 23 май.