Хамилтън задмина Шумахер по победи на една писта

7-кратният световен шампион спечели първо състезание във Формула 1 от почти 3 г.

07 Юли 2024
Люис Хамилтън развява знамето на Великобритания, стъпил върху болида на "Мерцедес", с който спечели своята 9-а победа на "Сивлърстоун" и 104-та във Формула 1.

Люис Хамилтън стана първият пилот в историята на Формула 1, спечелил девет пъти състезание на една и съща писта. Английският ветеран на "Мерцедес" триумфира в домашното си състезание за "Гран при" на Великобритания по трасето на "Силвърстоун" и задмина във вечната ранглиста другия 7-кратен световен шампион Михаел Шумахер.

Досега двамата деляха първа позиция с по осем победи на едно и също място - германецът има толкова успехи на "Маникур" във Франция, а британецът освен у дома е печелил осем пъти и на "Хунгароринг" в Унгария. Сега вече рекордът беше преместен на кота 9.

39-годишният Хамилтън стигна до днешния триумф с много точно стратегическо решение за връщане към сликовете в 38-ата обиколка. Така той изпревари Ландо Норис, спрял обиколка по-късно за смяна на гумите, и до финала задържа зад себе си както пилота на "Макларън", така и Макс Верстапен с "Ред Бул", които в крайна сметка финишираха съответно трети и втори.

Нидерландският световен шампион направи много силни финални километри, в които настигна и изпревари Норис в 48-ата от 52 обиколки, след което се опита да догони и Хамилтън, но нямаше време. На финала разликата между двамата беше 1.4 секунди.

За сър Люис това е първа победа след почти 3-годишна пауза - от триумфа му в Саудитска Арабия през декември 2021 г., и общо 104-та в кариерата. Освен това Хамилтън постави абсолютен рекорд за най-дълъг интервал между първата и последната победа в F1. Дебютния си успех той извоюва преди 17 години и един месец - в състезанието за "Гран при" на Канада на 10 юни 2007 г.

Четвърти днес се нареди Оскар Пиастри с другия "Макларън", а Топ 5 оформи Карлос Сайнц-младши с "Ферари". Точки в днешното състезание взеха още Нико Хюлкенберг ("Хаас"), Ланс Строл ("Астън Мартин"), Фернандо Алонсо ("Астън Мартин"), Алекс Албон ("Уилямс") и Юки Цунода (РБ).

Стартиралият от полпозишън Джордж Ръсел ("Мерцедес") бе начело в началната фаза на надпреварата, но после изостана, когато над пистата заваля дъжд, а по-късно отпадна с повреда в автомобила.

В средата на сезон 2024 лидер в генералното класиране е Верстапен с 255 т., следван от Норис (171) и Льоклер (150). Хамилтън е осми с актив от 110 т. При конструкторите начело е "Ред Бул" с 373 т., пред "Ферари" с 302 и "Макларън" с 295.

След трите поредни състезателни уикенда за пилотите и отборите във Формула 1 предстои кратка почивка. Следващият старт ще бъде за "Гран при" на Унгария на 21 юли.