Испания и Япония са първите 1/4-финалисти на Мондиал 2023

Испанките за пръв път в историята си се класираха за тази фаза след победа с 5:1 над Швейцария

05 Авг. 2023Обновена
Футболистката на "Барселона" Айтана Бонмати ликува, след като е открила резултата срещу Швейцария с първия от двата си гола за победата с 5:1 в Оукланд.

Отборът на Испания стана първият 1/4-финалист на световното първенство по футбол за жени, което се провежда в Австралия и Нова Зеландия. Водената от Хорхе Вилда селекция не остави никакви съмнения в превъзходството си над Швейцария и спечели 1/8-финала в Оукланд с 5:1. По този начин испанките се класираха за пръв път в историята си на 1/4-финал на женски Мондиал при третото си участие. Най-доброто постижение досега бе 1/8-финал през 2019 г. във Франция.

Интрига в мача в Нова Зеландия имаше само в първите 15-ина минути, когато Айтана Бонмати откри за Испания в 6-ата мин., а нейната съотборничка в "Барселона" и в националния отбор Лая Панедас си отбеляза автогол. В 17-ата мин. обаче испанките отново излязоха напред в резултата чрез Алба Редондо Ферер ("Леванте") и до края единствено увеличаваха аванса си.

В 36-ата мин. Бонмати вкара за втори път, а в 45-ата мин. Панедас се реваншира за автогола и вкара за 4:1, с което на практика реши мача. През втората част Дженифер Ермосо Фуентес ("Пачука", Мекс) единствено оформи крайния резултат.

Съперник на Испания в 1/4-финала в петък ще бъде победителят от утрешния мач между Нидерландия и Южна Африка.

Малко по-късно Япония спечели с 3:1 срещу Норвегия във втория 1/8-финал за деня. В помощ за успеха на световните шампионки от 2011 г. дойде автоголът на Ингвид Енген ("Барселона") в 15-ата мин. Норвежките, които пък са победителки от Мондиал 1995, изравниха бързо в 20-ата мин. чрез Гуро Рейтен ("Челси").

Изходът на мача в новозеландската столица Уелингтън бе решен след почивката. Защитничката на "Уест Хем" Риса Шимицу изведе Япония напред в 50-ата мин., а последното попадение вкара Хината Миязава ("МиНави Сендай", Яп) в 81-ата мин.

На 1/4-финала в петък японките ще излязат срещу победителя от утрешния 1/8-финал Швеция - САЩ.