Канадка сензационно лиши Шифрин от титлата в слалома

Скиорки от Тайланд и Мадагаскар оставиха българките извън Топ 60 на световното първенство

18 Февр. 2023
Микаела Шифрин (вляво) и Лена Дюр (вдясно) са вдигнали ръцете на сензационната златна медалистка в слалома на световното първенство Лоранс Сен-Жермен.

Лоранс Сен-Жермен е сензационната нова световна шампионка на слалом в алпийските дисциплини на ските. 28-годишната канадка направи най-доброто състезание в живота си и спечели златния медал в последния старт при жените на първенството в Куршевел и Мерибел, измъквайки титлата под носа на абсолютната фаворитка Микаела Шифрин.

Американката беше лидер след I манш, но направи много слабо второ спускане по трасето и не само загуби 61 стотни преднина, които имаше, но натрупа и още 57 стотни пасив. Все пак комбинираното време ѝ отреди второ място в крайното класиране и ѝ донесе общо 14-и медал от шампионати на планетата.

С бронза днес се окичи германката Лена Дюр с изоставане от 69 стотни спрямо шокиращата победителка. За Сен-Жермен това е не просто първи успех в кариерата, а изобщо първо качване на почетната стълбичка. Досега най-доброто ѝ постижение в индивидуално състезание беше 5-о място на паралелен слалом за Световната купа в Санкт Мориц (Швейцария) през декември 2019 г.

В слалома се включиха и две български представителки - натурализираната Луиза Бертани и Юлия Златкова, които обаче не успяха да влязат в Топ 60, за да карат и във II манш. Италианката с наш паспорт се нареди 61-ва (+7,60 сек. спрямо Шифрин), а софиянката завърши 62-ра (+7,66 сек.).

Притеснителното за нашите националки е, че те бяха изпреварени от състезателки от меко казано екзотични за ските дестинации - Миалитиана Клерк от Мадагаскар се класира 58-а (+6,71 сек.), а Мида Фах Джайман от Тайланд финишира 57-а (+6,70 сек.).

На старт в най-техничната дисциплина застанаха общо 119 алпийки, като до финала на I манш стигнаха 99 от тях. С трасето във II манш не успяха да се справят още 12 скиорки, а пет се отказаха да стартират и така в крайното класиране своите имена оставиха само 43 участнички.

ПРИ МЪЖЕТЕ

Добрата новина за българските ски днес дойде от квалификацията за мъжкия слалом, с който утре ще бъде сложен край на световното в Куршевел/Мерибел `23. В него ще участват общо четирима наши алпийци, след като Калин Златков и Константин Стоилов намериха необходимото място в Топ 25 на пресявката.

Двамата се класираха съответно 4-ти и 11-и и се присъединиха към Алберт Попов и Камен Златков, които влизат по право от ранглистата на международната федерация в същинското състезание в неделя. Слаломът при мъжете започва утре в 11:00 ч. наше време с първия манш и ще продължи в 14:30 ч. с втория, за който ще се класират най-добрите 60 участници.