Карлос Сайнц спечели в Мексико втора победа за сезона във Ф1

Ландо Норис попречи на двойния триумф на "Ферари" на пистата "Ерманос Родригес"

Днес, 00:32
Пилотът на "Ферари" Карлос Сайнц-младши е слязъл от болида си и маха на поздравяващите го след победния финал за "Гран при на Мексико".

Пилотът на "Ферари" Карлос Сайнц-младши спечели "Гран при на Мексико", а с това и втората си победа за сезона във Формула 1 (и общо четвърта в кариерата). Испанецът стартира от полпозишън и по време на цялото състезание на пистата "Ерманос Родригес" не даде възможност някой да му оспори лидердството.

Само в началото световният шампион Макс Верстапен успя да изпревари Сайнц, но удар между Юки Цунода (РБ Ф1) и Алекс Албон ("Уилямс"), при който и двамата отпаднаха, доведе до излизане на кола за сигурност, която бе на пистата до 6-ата обиколка. При рестарта Сайнц успя да се върне бързо начело на колоната - още в 9-ата обиколка.

След това интригата беше за местата след него. В 63-ата обиколка другият пилот на "Ферари" - Шарл Льоклер, сгреши и Ландо Норис ("Макларън") го измести от втората позиция, попречвайки по този начин на двойния успех на "скудерията".

А в 63-ата обиколка седемкратният световен шампион Люис Хамилтън измести съотборника си в "Мерцедес" Джордж Ръсел от четвъртото място. Верстапен потвърди неубедителното си представяне в последните състезания и завърши шести.

Така Сайнц сбъдна мечтата си да спечели поне още една победа за "Ферари" този сезон (след тази за "Гран при на Австралия") преди да напусне отбора и от 2025 г. да се състезава за "Уилямс", а мястото му в "скудерията" да заеме Люис Хамилтън. Това бе и първи успех на "Ферари" на тази писта от 1990 г., когато спечели Ален Прост.

Друг испанец - Фернандо Алонсо ("Астън Мартин"), който по време на състезанието в Мексико стана първият пилот в историята с 400 старта във Формула 1, не успя да се зарадва напълно на постижението си, тъй като отпадна в 16-ата обиколка.

В генералното класиране Верстапен остава начело, вече с 362 т., но Норис стопи малко от разликата и е втори с 315 г. Трети е Льоклер с 291 т., а по-нататък са Оскар Пиастри (251), Карлос Сайнц (240), Люис Хамилтън (189) и др.

При конструкторите води "Макларън" с 566 т., пред "Ферари" с 537, "Ред Бул" с 512 и др.

Следващият старт във Формула 1 е на 3 ноември за "Гран при на Сао Пауло" на пистата "Интерлагос".