Кевин Пенев се класира 8-и на световното по гимнастика

С участието си във финала на прескок той спечели 16-ата олимпийска квота за България

08 Окт. 2023
Кевин Пенев по време на финала на прескок в Антверпен.

Българският национал Кевин Пенев зае последното 8-о място във финала на прескок на световното първенство по гимнастика в Антверпен (Белгия). Той изпълни добре и двата си опита и събра средна оценка от 14,183 точки, след като получи 14,166 за първия и 14,200 за втория си скок.

Златото завоюва европейският шампион в дисциплината от Мюнхен `22 Джейк Джарман от Великобритания с 15,050 т. (15,400 и 14,700). Втори и трети се наредиха Кои Йънг (САЩ) с 14,849 т. (15,033 и 14,666) и Назар Чепурни (Украйна) с 14,766 (14,833 и 14,700).

Защитаващият световната си титла бронзов медалист от олимпиадата в Токио 2020 Артур Давтиян (Армения) допусна грешка и остана едва шести с 14,549 т. (13,966 и 15,133).

С влизането в Топ 8 на шампионата на планетата Пенев си осигури участие на олимпиадата в Париж 2024. Кевин, който е син на Мариан Пенев и брат на Еди Пенев и живее и тренира в САЩ, спечели общо 16-ата квота за България за XXXIII летни игри.

Гимнастиката е осмият различен спорт, в който страната ни ще има представител във френската столица, след плуването (4 квоти/2-ма състезатели), бокса (3), художествената гимнастика (3/7), стрелбата (2), кану-каяка (1), гребането (1) и борбата (1).