Първа лига трябва да остане с 16 отбора, а Втора лига да се разшири от 18 на 20 отбора, без да се разделя на две. Това са основните предложения, около които се обединиха професионалните клубове по време на среща, инициирана от Българския футболен съюз (БФС) и Професионалната футболна лига (ПФЛ).
След разговора, продължил над 3 часа, стана ясно, че пет клуба ("Лудогорец", "ЦСКА-София", "Левски", "ЦСКА 1948", и "Ботев", Пд) са предложили Първа лига да бъде намалена.
"Изтъкната обаче бе причината, че така много от футболните центрове може да останат без клубове. Например Враца, Пазарджик и т.н. Ако са примерно 12 или 14 отбора, си направихме бърза сметка, че само пет от тях щяха да са от София, два от Пловдив, два от Варна и т.н. Ние сме партньори с клубовете и тук няма еднолични решения. Смятам, че вече насоката или пътят, който начертахме, е ползотворен и ще е много по-добре за бъдещи решения", обясни президентът на БФС Георги Иванов-Гонзо.
За сметка на това ще бъде променен форматът на плейофите в елитната ни дивизия. Предложението е първата шестица да стане първа четворка, да следва втора четворка и после - трета група с осем отбора. В двете четворки форматът ще е всеки срещу всеки по два пъти с разменени домакинства. Заелият трето или четвърто място (в зависимост от това кой печели купата на България), ще играе бараж срещу петия. В осмицата ще се играе само по един мач. Два отбора изпадат директно и два ще играят баражи съответно срещу третия и четвъртия във Втора лига.
Втората дивизия пък ще се увеличи от лятото до 20 тима, тъй като "ЦСКА-София" и "Ботев" (Пд) ще се възползват от правото си да включат дублиращите си състави в професионалния футбол. В момента там играят само дубълите на "Лудогорец" и "ЦСКА 1948". Въпреки разширяването, Втора лига няма да се разделя на две групи, каквато идея също бе обсъждана. Беше постигнато и съгласие мачове в тази дивизия да се играят и по време на паузата за двубоите на националния отбор.
Всички тези предложения ще бъдат обсъдени и гласувани по време на следващото заседание на Изпълкома на БФС.
"За клубовете - след това, което видяхме и направихме, смятам, че те знаят, че винаги може да се обърнат към двете институции (б.ред. - БФС и ПФЛ) и ще получат подкрепа. Ние сме тук, за да помагаме на клубовете, а не да правим рестрикции, глоби и така нататък. Затова беше тази среща, тя няма да е първата. Ще се правят такива, за да може и ние да знаем проблемите и какво трябва да направим, за да оправим нещата. Имаше недоволство, че на баража седмият играе срещу четвъртия. Сега баражът ще бъде четвъртият срещу петия. Даваме предимство на силните отбори да премерят сили един срещу друг. Правим малки крачки, съвместно с клубовете, за да гледаме в една посока. Знаете, че човек трябва да прави малки крачки, защото с големи крачки ще падне", обясни Георги Иванов. Той допълни, че е обсъждана и компенсаторна система за налагане на млади играчи в клубовете.
Президентът на ПФЛ Атанас Караиванов каза на свой ред: "Формирането на две четворки ще предложат плейофни мачове в две срещи при разменено гостуване, а осем отбора ще формират групата за изпадащите. Там обаче няма как да направим мачове с разменено гостуване. Интригата и там ще бъде много голяма. Форматът с 10, 12 или 14 отбора не е особено сполучлив. Това ни показват предишните опити."
Сред участниците в срещата бяха изпълнителните директори на "ЦСКА-София" Филип Филипов и Стоян Орманджиев, този на "Левски" - Даниел Боримиров, на "ЦСКА 1948" - Добрин Гьонов, спортният директор на "Лудогорец" Георги Караманджуков, президентът на "Славия" Венцеслав Стефанов, собственикът на "Берое" Ернан Банато, управителят на "Пирин" Петър Занев, собственикът на "Локомотив" (Пд) Христо Крушарски и др.