На 18 октомври 2019 г. Изпълкомът на БФС прие оставката на президента Борислав Михайлов и назначи като и.д. един от вицепрезидентите - Михаил Касабов, като му възложи задача възможно по-бързо да свика извънреден конгрес. Бързо, бързо, колко да е бързо...
Година и три месеца по-късно форумът не се е провел, няма и изгледи да се проведе. Перспективата по-скоро е, че настоящото ръководство направо ще си изкара целия мандат (макар и през половината от него да е в оставка) и ще добута до редовен конгрес евентуално през януари 2022 г.
Така ситуацията за сегашното ръководство е "продължаваме да работим, колкото и да не искаме да оставаме". И подаване на сигнали, че постоянното отлагане е заради
навързаните като черва обстоятелства -
първо прелицензирането на клубовете, след това първа вълна на COVID-19, после втора вълна и т.н. Звучи като голям малшанс. Или пък не?!
Дали наистина бе направено всичко възможно, за да се проведе извънредният конгрес? Може би ключовият момент бе, когато беше отменена първата дата (7 юни 2020 г.). Тогава конгресът бе пренасрочен направо за 11 декември. Вместо, примерно, за края на август или през септември. Защото и на децата бе ясно, че един подобен вирус (грипен или COVID-19) се вихри тъкмо през студените месеци.
Пророчески се оказаха думите на треньора на "Черно море" Илиан Илиев: "През октомври е слънчево времето, а защо не се провежда конгресът?! Ще дойде декември, ще задуха, завали и ще отложим конгреса за април. И в оставка ще управляваш и взимаш решения важни за българския футбол. По-добре да спра дотук...".
Но не, изтъкнато бе друго обяснение - не можело да се избира нов президент в месеците преди така важния полуфинален плейоф за европейско първенство срещу Унгария (на 8 октомври). Да не се създавало излишно напрежение около националите, един вид.
Това мина и замина. После, доста завоалирано, бе отменена и втората насрочена дата - 11 декември. Това стана ясно чак след като кандидатът за президент Христо Порточанов опита да си внесе документите в БФС, но оттам не ги приеха под претекст, че изп. директор Борислав Попов е в болнични. И чак след това от БФС обявиха, че конгрес на 11 декември няма да има заради противоепидемичните мерки.
А на първото заседание на Изпълкома за 2021 г. стана ясно, че конгрес най-навярно няма да има и през тази година. Като
беше сервирана нова причина
"Януари месец догодина трябва да е редовният конгрес на БФС, така че трябва да се вземе решение дали има смисъл да има извънреден през лятото. От чисто рационална и финансова гледна точка. Ако има конгрес през юни или юли, след това има и период на вписване в регистъра за новото ръководство, който е около два месеца. Не знам има ли смисъл да има ново ръководство само за няколко месеца", каза вицепрезидентът в оставка Атанас Фурнаджиев.
И завъртя в оборот една примерна сума от около 500 000 лв. за организацията на конгреса. Един вид да се проумее, че ще се дават грешни пари за един 6-месечен мандат. Извинете, ама това намирисва на чист популизъм. Та тези пари не бяха ли предвидени още в бюджета за 2020 г. като разход за конгрес? Че сега тепърва да ги пестим.
И защо да няма извънреден конгрес? Нали всички искаха промяната в БФС - правителството, фенове, дори самото ръководство на съюза? Защо да не дойде нов президент, да предприеме своите първи стъпки. Пък ако се окажат успешни, ще бъде преизбран, вече за 4-годишен мандат.
Вместо това се носи вода от девет кладенеца, само и само да няма извънреден конгрес.
В това време ръководството в оставка взима важни решения
Такива бяха подписването на нов дългосрочен договор за тв правата, изборът на нов селекционер на националния отбор, въвеждането на системата "Видеоасистент рефер" (VAR), което също е свързано с избор на изпълнител и подписване на договор и т.н. Откриха се и нови тренировъчни терени в Пазарджик, Силистра, Сандански, а най-последно - в Казанлък. Все инвестиции на БФС с финансова подкрепа от УЕФА и програмата FIFA Forward. И всичко това - повод за червени точки и плюсчета в отчета за предстоящия конгрес...
Всъщност дали пък това ръководство е в оставка? Май не съвсем.
Оказва се, че имат основания приказките на разжалвания като вицепрезидент (но все още в Изпълкома) Йордан Лечков, че ръководният орган на футбола не си е подал оставката по надлежния ред. "Със сигурност желание (за конгрес) има. То беше такова и преди година и четири месеца, когато някои от нас подадоха оставки", изпусна се Фурнаджиев пред bTV. Сиреч - има и членове в Изпълкома, които са си все още редовни. Дали тази неразбория също не е причина за протакането...
И като стана дума за популизъм, той като че добре се удава на Фурнаджиев. Той лансира пак старата идея, сега уж от свое име, да бъде премахната практиката всичките клубове да се ползват с равен глас на конгреса. "В повечето случаи в чужбина право на глас имат само професионалните клубове, а при нас са всички. Уставът е такъв още от 1998 година. Лично аз смятам, че той трябва да се промени и ръководните органи да се избират само от професионалните клубове, но това предложение трябва да бъде гласувано първо от всички членове. Ако бяха 32 клуба, по-лесно щяха да се разберат помежду си кой да е президент, докато при 650 е по-трудно", каза Фурнаджиев.
Както се очакваше, аматьорските клубове веднага реагираха. "Ръководството на Аматьорската футболна лига (АФЛ) заявява, че Уставът на БФС и принципите за демократично провеждане на избори са в тон с мисията на централата, която категорично постановява, че развитието на футбола на всички нива и популяризирането му са приоритет №1. Вярваме, че аматьорските клубове и детско-юношеските школи са гръбнакът на най-масовия спорт у нас, а всички те – бидейки пълноправни членове на БФС, имат уставното право да изразяват позицията си посредством своя вот", е становището на АФЛ, появило се само ден след думите на Фурнаджиев.
Интересно е, че от БФС веднага подчертаха, че подкрепят позицията на аматьорската лига, т.е. не застанаха зад Фурнаджиев...
И в тази обстановка всичко сочи, че ще има директно редовен конгрес. Даже вече спортният министър Красен Кралев се отказа да настоява за смяна на ръководството. Че и похвали Изпълкома за първите му решения за тази година - назначението на Ясен Петров, въвеждането на VAR, смяната на шефа на Съдийската комисия... Загърби дори собствените си закани от октомври 2019 г., че повече държавата няма да работи с това ръководство на БФС. Новата линия е: "Подпомогнахме с не малко средства детско-юношеския футбол и ще продължим да го правим със същите темпове, защото това е бъдещето."
Явно ръководенето на БФС в оставка се оказа удобно за всички. Въпросът е как ще се отрази на българския футбол фактът, че още една година политиката на управление няма да бъде променяна.