Медия без
политическа реклама

Конгресът на БФС - два коня и доста неизвестни

Михайлов и Бербатов са основните кандидати, а прозрачността на избора ще е проблем №1 за разрешаване

Предизвикателството пред Бербатов е да покаже, че претенциите му са с покритие, с което да убеди клубовете да изберат промяна.
БГНЕС
Предизвикателството пред Бербатов е да покаже, че претенциите му са с покритие, с което да убеди клубовете да изберат промяна.

Вече е ясно, че всички кандидати, които подадоха документи за президент на БФС, са одобрени и ще се явят на конгреса на 12 октомври. И е ясно, че има двама изявени фаворити - Михайлов и Бербатов.

Но има неизвестни и те са свързани с въпроси, като дали някой от останалите четирима ще се откаже в нечия полза (и в чия), дали скандалите ще нарушат хода на дневния ред, дали някой от опозицията не държи важен коз за последния момент (за пред делегатите) и най-вече - дали ще бъде осигурена достатъчно прозрачна изборна процедура, за да се избегнат всякакви съмнения.

Разбира се, важни са и дребни хватки като точното формулиране на дневния ред, който може да осигури 4-годишен мандат за избрания президент. Но може да даде възможност за още един конгрес - насрочения от БФС за 18 март 2022 г. редовен. Най-важното обаче е едно - волята на делегатите, т.е. клубовете. Те могат да обърнат и обезсмислят всякакви планове.

Какви са възможностите за избор пред участниците в конгреса?

 

Борислав Михайлов

Той си оттегли оставката с обяснението, че е длъжен пред клубовете да си завърши четвъртия мандат. След което тихомълком се подготви за пети. Не крие самочувствието си, че ще успее да убеди делегатите и да получи гласовете им. Неколкократно обяви: "Бербатов не ми е таргет", а за останалите кандидати и дума не е обелил. Но явно решението на съда за свикване на конгрес, по жалбата тъкмо на Бербатов и екипа му, го е принудило да се разбърза. Сам Михайлов започна да обикаля по региони, за да се среща с клубовете, което не бе правил отдавна.

 

Димитър Бербатов

Започна амбициозно с детайлно излагане на програмата си. След това запозна много клубове с плановете си. Накрая се пребори за предсрочен конгрес и така показа, че може да прави успешни процедурни ходове. Безспорно е авторитетна личност. Въпросът е дали това е достатъчно да убеди делегатите, че трябва промяна и Бербатов е нейното лице. А също така дали наистина в УЕФА са взели под внимание сигналите му. Защото последното може да се окаже доста неблагоприятно за Михайлов.

 

Христо Порточанов

Бившият президент на "Нефтохимик" (и бивш член на Изпълкома) започна ударно като опозиция на Михайлов миналото лято. След като подписката му за предсрочен конгрес не бе уважена от БФС, замлъкна. За да се появи отново преди 10-ина дни и да обяви, че все пак ще участва в битката. Това не предполага достатъчно време за предизборни обиколки.

Не е изложена и ясна програма, освен лозунги като "Трябва да се сложи край на модела "Боби Михайлов" и "Ще водя война с черното тото". Загатна и за интересен състав на Изпълком.

 

Христо Христов

От собственика на втородивизионния "Марица" никой не очаква чудеса. Но може да стане доста интересно, ако Христов най-сетне даде обещаните подробности на конгреса за корупционна схема за манипулиране на резултат, в която участва и член на Изпълкома.

 

Ивайло Дражев

Вечният бунтар и опозиционер. Очаква се по-скоро отново публично да изрази негативното си отношение спрямо Борислав Михайлов.

 

Георги Захариев

Още в началото футболният агент обяви, че няма големи амбиции, а желанието му е да предизвика диалог и да се изложат концепции за развитието на футбола. Не му се получи - диалог между кандидатите няма, публично обявена концепция има само една, но не на Захариев, а на Бербатов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата