Вицепрезидентът на БФС Йордан Лечков отново настоя на тезата си, че ръководството на футболния съюз няма никаква вина за слабата игра на представителния отбор на България. А той, независимо че е отговорник за всички национални тимове, пък въобще няма нищо общо с последните слаби резултати.
След загубата в София от Косово с 2:3 в европейските квалификации Лечков каза, че слабата игра не е заради БФС, чиято работа не е да изгражда играчи и е само регулатор. Пред bTV бившият национал заяви, че не БФС, а клубовете имат задължение да създават нови футболни таланти, а съюзът бил предоставил най-добри условия.
"Дали сме тази възможност на треньорите (б.р. - на националните отбори) да правят избор. Друг е въпросът с какво разполагат. Не е наше задължение да създадем такова поколение. Аз имам двама синове - те не са футболисти, не съм успял. Като ние (б.р. - поколението от Мондиал`94) сме успели в живота и футбола, не трябва да носим негатив, ако някъде нещо куца - каза Лечков. - Създали сме условия на тези млади хора да бъдат в националния отбор. Те са подсигурени и аз мога да говоря в тази посока. Всичко друго - успехите, трудът и потта, се кове в клубните отбори."
Лечков твърди, че основата в българския футбол вече е разрушена, но и за това не вижда вина в ръководния орган на футбола: "Имаше преди спортни интернати, сега са закрити. Прекалено много искате от нас - има голям отлив на деца, физкултура не се играе... Старая се да посоча откъде трябва да се почне - от училище, от физическото (възпитание), после клубовете".
А след като преди две седмици заяви, че той и останалите от отбора от 1994 г. ще управляват футбола още 15 години, сега бе по-нападателен: "Аз съм на обществена длъжност в БФС, пари не получавам и не трябва да давам обяснения. Всеки си има някакви ангажименти. Ние сме отговорни за условията за тези момчета. Имате ли някакви забележки към организацията? Хотели, самолети, провеждания на състезания, мероприятия? Това е ролята на БФС. На клубно ниво трябва да се сяда на една маса. Предоставили сме на всички български клубове програмата на "Аякс". Знаете ли колко се използва? 5%! Клубовете не искат, всеки си мисли, че неговият футбол е най-правилен. Ние не сме задължени да правим това като футболен съюз".
Но премълча, че именно БФС има координиращи и ръководни функции спрямо клубовете и може да изисква изпълнение на определени програми от клубовете, особено сред подрастващите футболисти.