Млекаря вдигна първата си купа на 46 г.

27 Март 2022
46-годишният Робърт Милкинс ликува със своята първа ранкинг купа в залата на "Европа Спортс Парк" в Гибралтар.
WORLD SNOOKER

Робърт Милкинс спечели първата ранкинг титла в своята 27-годишна кариера в професионалния снукър. Точно двайсет дни след 46-ия си рожден ден англичанинът победи своя сънародник Кайрън Уилсън с 4:2 фрейма във финала на "Гибралтар Оупън" - последния за сезона турнир от Европейските серии.

Откакто става професионалист през далечната 1995 г., Млекаря беше стигал шест пъти до 1/2-финал в ранкинг системата, но никога до финал. Сега ветеранът от Глочестър се превърна в най-възрастния играч, извоювал дебютен трофей, след 46-годишния Дъг Маунтджой на UK Championship през 1988-а.

Още по-забележителното е, че от началото на настоящия сезон Милкинс беше спечелил само три мача и 13 000 британски лири от наградни фондове. За трите дни в Гибралтар той записа седем поредни победи и заслужи шампионския чек за 50 000 паунда. По пътя към финала бяха елиминирани Лей Пейфан (4:0), Джейми Уилсън (4:1), Марк Алън (4:3), Лю Хаотян (4:2), Бен Ханкорн (4:2) и Джак Джоунс (4:2).

SUBSCRIBE for the biggest and best videos from the only official World Snooker channel on YouTubeWebsite: www.wst.tvTwitter: @WeAreWSTFacebook: /WorldSnooker...

Триумфът на Милкинс дойде и само три седмици след най-срамния момент в кариерата му. Заради твърде бурно тържество за рождения си ден на 6 март, англичанинът се яви в крайно нетрезвено състояние на церемонията по откриване на "Турския Мастърс" в Анталия и дори бе хоспитализиран за няколко часа за детоксикация.

"Отне доста време да стигна дотук. Работих през цялата си кариера за това, сбъдна се една мечта - сподели през сълзи Робърт. - Тежко е да тренираш и да не получаваш никаква отплата, но момент като този осмисля всичко. За да съм честен, не мислех, че този ден ще дойде някога. Нещата не се развиваха добре за мен и не можех да си го представя. Радвам се, че се случи сега, защото определено не ми остава още много време. Искам да посветя тази купа на хората, които загубих и не могат да ме видят днес - мама и татко и много други."

Милкинс се присъедини към още четирима играчи, които този сезон спечелиха първите си титли в снукъра - Дейвид Гилбърт, Джао Синтун, Хосеин Вафаеи и Фан Джъни. Така той заслужи дебют в турнира Шампион на шампионите по-късно през годината и се изстреля от 43-то на 28-о място в световната ранглиста.

Освен него най-щастлив от развръзката в Гибралтар е Джон Хигинс, който получи бонуса от 150 000 паунда, след като събра най-много точки от осемте турнира в Европейските серии през 2021/2022 г. Първото място в на шотландеца в ранглистата на веригата беше гарантирано с отпадането на Рики Уолдън с 3:4 фрейма срещу Кайрън Уилсън на 1/2-финалите.