Медия без
политическа реклама

МОК на практика остави замразени 90% от руските спортисти

Новите директиви на олимипйския комитет ще върнат в международни състезания съвсем малко руснаци и беларуси

29 Март 2023
На митинга за честване на анексирането на Крим през март 2022 г. участваха спортисти като трикратния олимпийски шампион по ски бягане Александър Болшунов, двукратния олимпийски шампион по плуване Евгени Рилов, художествените гимнастички Дина и Арина Аверини, фигуристите Евгения Тарасова, Никита Кацалапов, Виктория Синицина и много други. Това ще им коства евентуалното връщане в международни състезания.
РИА
На митинга за честване на анексирането на Крим през март 2022 г. участваха спортисти като трикратния олимпийски шампион по ски бягане Александър Болшунов, двукратния олимпийски шампион по плуване Евгени Рилов, художествените гимнастички Дина и Арина Аверини, фигуристите Евгения Тарасова, Никита Кацалапов, Виктория Синицина и много други. Това ще им коства евентуалното връщане в международни състезания.

Изпълнителното бюро на МОК вчера издаде директива за връщане на руските и беларуски спортисти в международни състезания, но се оказа, че това засяга съвсем малка част от тях.

Важно е да се отбележи, че първо: все още въобще не става въпрос за участие на олимпийските игри в Париж 2024; и второ: разхлабването на строгите забрани на практика се отнася за максимум 10-15% от спортистите на двете страни, санкционирани заради военната агресия срещу Украйна.

 

Какво всъщност реши ИБ на МОК на заседанието в Лозана?

Олимпийският комитет препоръча на международните спортни федерации и организаторите на състезания да допускат руски и беларуски спортисти, но след налагане на множество ограничения:

• Само състезатели с неутрален статут (без флаг, държавен герб, химн и т. н.);

• Без участия в отборни видове спорт и без отборни състезания - само индивидуални участници;

• Само спортисти, които не са се изявявали срещу миротворческите мисии на МОК и не са поддържали активно войната в Украйна;

• Никакви изключения за спортисти, свързани с въоръжените сили на Русия (и Беларус) или със службите за сигурност;

• Всички допуснати трябва да съблюдават утвърдените антидопингови правила.

 

Какво означава всичко това?

Първо - няма никаква промяна за отборните спортове (футбол, баскетбол, волейбол, хандбал, хокей на лед и т. н.). В тях руски и беларуски състезатели няма да се допускат по никакъв повод. При това те няма да могат да участват и в различни отборни състезания по индивидуални спортове като щафетите в ските, плуването, биатлона или отборния многобой в гимнастиката.

Второ - забраната остава да важи за спортисти от клубове към силовите ведомства (като ЦСКА или "Динамо") или които се числят към Росгвардия. А такива в Русия са огромно мнозинство, тъй като тези клубове привличат най-добрите спортисти в страната. Такива "военизирани" елитни състезатели са стотици, като например фигуристите Марк Кондратюк и Александра Трусова, ски бегачите Александър Болшунов и Алексей Червоткин, биатлонистът Едуарт Латипов, състезателката по скок на височина Мария Ласицкене и др. Всички свързани със силовите ведомства МОК автоматично счита за поддръжници на войната.  

Трето - МОК не даде подробно обяснение какво ще се счита за "активна подкрепа на войната". Но препоръча на спортните федерации да създадат специални комисии, които да преценяват подкрепял ли е този или онзи спортист войната в Украйна. Като подкрепа може да се считат публикации в социалните мрежи, изказвания пред медии, носене или публикуване на Z-символиката, участие в митинги (например този за годишнината от анексирането на Крим от 18 март 2022 г. на ст. "Лужники" в Москва).

 

Какво се счита за неутрален статут?

Според разясненията на МОК:

• Спортистите са длъжни да са само в качество на индивидуални неутрални състезатели. Ще бъдат обозначавани като Individual Neutral Athletes на английски или Athletes Individuels Neutres на френски. В протоколите и ТВ излъчванията ще се използва абревиатурата AIN;

• Забранени са всякакви емблеми и лога. Ако това е технически невъзможно, тогава трябва да се използва флагът на съответната международна спортна федерация или AIN;

• Вместо национален флаг трябва да се ползва знамето на съответния турнир или друг, напълно неутрален флаг, или пък въобще да не се използва никакъв;

• Вместо химн - химнът на турнира, на федерацията или някаква неутрална мелодия, а може и да не се използва никаква;

• Екипът трябва да е бял или напълно едноцветен, без каквито и да е асоциации с държавата на спортиста, както и без лога или имена на спонсори от неговата държава. Екипировката трябва да премине предварителна проверка от съответната спортна федерация в навечерието на състезанието. Феновете също нямат право да са на трибуните с руски знамена или друга символика, свързана с Русия. Не може и да пеят химна;

• Спортистите са длъжни да се въздържат от всякакво взаимодействие или активности, свързани с руските символи (флаг, химн, емблема и др.) по време на състезанията или в медиите (включително интервюта, публикации в социални мрежи, споделяния и т. н.).

 

Въобще не става дума за участие в Париж 2024

Още веднъж - тези препоръки на МОК въобще не са свързани с евентуално участие на руснаци и беларуси на летните олимпийски игри в Париж 2024 и на зимните в Милано/Кортина д`Ампецо 2026. Решение за тях ще бъде взето по-късно, най-вероятно след приключването на квалификациите.

В тези квалификации (за Париж 2024, тъй като за зимните игри е все още рано) най-вероятно руските и беларуски спортисти ще участват в Азия поради санкциите, наложени от Европейския съюз, свързани с пътувания и престой в държавите от съюза.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

МОК, Париж 2024

Още по темата