Два дни преди първата годишнина от началото на войната в Украйна международният олимпийски комитет (МОК) публикува свое официално изявление по темата за евентуалното присъствие на руски и беларуски спортисти на летните игри в Париж 2024. То идва и само два дни след като 35 от най-развитите страни в света поискаха обяснение от олимпийското движение какво предполага "неутралният статут", който биха получили представителите на двете държави агресори в състезанията под петте преплетени кръга.
"Без да се вижда краят на бойните действия след една година кръвопролития, МОК отново осъжда войната в Украйна като грубо нарушение на Олимпийската харта и олимпийското примирие, което беше в сила в онзи момент - се казва в позицията от Лозана. - По тази причина МОК санкционира руската и беларуската държава и техните правителства, които са еднолично отговорни за тази война, по безпрецедентен начин - без провеждане на международни спортни събития в Русия и Беларус; без техни знамена, химни и други национални символи; и без правителствени или държавни лица на международните спортни форуми. Тези санкции бяха наложени през февруари 2022 г. и бяха потвърдени и допълнително засилени на скорошната среща на МОК на 9 декември 2022 г. И те остават твърдо в сила."
United in the Olympic spirit, on this painful one-year mark, the entire Olympic Movement reiterates the call we made one year ago to all the political leaders of the world: “Give Peace a Chance.”https://t.co/0r1lztlKfG
— IOC MEDIA (@iocmedia) 22 февруари 2023 г.
От МОК добавят, че остават отдадени на мисията си "да обединим целия свят в мирно състезание". И посочват като пример как спортисти от Южна и Северна Корея и от Израел и Палестина участват на една и съща арена въпреки политическите страсти между страните им.
"По време на олимпийските игри спортисти от 206 различни национални олимпийски комитета живеят заедно в мир в Олимпийското село - подчертават от МОК. - Миротворческите усилия изискват диалог. Надпревара между спортисти, които спазват Олимпийската харта, може да служи като катализатор за диалог, който винаги е първата стъпка към постигане на мир. Олимпийските игри не могат да предотвратяват войни и конфликти. Нито могат да се справят с всички политически и социални предизвикателства по света. Това е във владението на политиката. Но олимпийските игри могат да служат като пример за свят, в който всички уважават правилата и всеки уважава другия. Те могат да ни вдъхновят да решаваме проблемите си, като строим мостове, което води до по-добро разбирателство между хората. Те могат да отворят вратата за диалог и миротворчество по начин, по който отричането и разделението не могат."
В заключение от МОК декларират съпричастност към Украйна и се обръщат към политическия елит:
"Огромното мнозинство от олимпийското движение, включително спортистите, националните олимпийски комитети и международните федерации, подкрепят непоколебимата солидарност с Украйна, санкциите срещу Русия и Беларус и умиротворителната и обединяваща мисия на олимпийското движение. Обединени от този олимпийски дух, на тази болезнена годишнина цялото олимпийско движение повтаря призива, който отправи преди една година към всички политически лидери по света: Дайте шанс на мира!"
Още по темата: