Медия без
политическа реклама

МОК отговори: Нужен е диалог, а не отричане и разделение

Игрите са пример за свят, в който всички уважават правилата и всеки уважава другия, заявиха от Лозана

22 Февр. 2023
Президентът на МОК Томас Бах попадна под кръстосан огън след решението на организацията да разгледа възможностите за допускане под неутрален флаг на руски и беларуски спортисти на олимпиадата в Париж 2024 следващото лято.
ЕПА/БГНЕС
Президентът на МОК Томас Бах попадна под кръстосан огън след решението на организацията да разгледа възможностите за допускане под неутрален флаг на руски и беларуски спортисти на олимпиадата в Париж 2024 следващото лято.

Два дни преди първата годишнина от началото на войната в Украйна международният олимпийски комитет (МОК) публикува свое официално изявление по темата за евентуалното присъствие на руски и беларуски спортисти на летните игри в Париж 2024. То идва и само два дни след като 35 от най-развитите страни в света поискаха обяснение от олимпийското движение какво предполага "неутралният статут", който биха получили представителите на двете държави агресори в състезанията под петте преплетени кръга.

"Без да се вижда краят на бойните действия след една година кръвопролития, МОК отново осъжда войната в Украйна като грубо нарушение на Олимпийската харта и олимпийското примирие, което беше в сила в онзи момент - се казва в позицията от Лозана. - По тази причина МОК санкционира руската и беларуската държава и техните правителства, които са еднолично отговорни за тази война, по безпрецедентен начин - без провеждане на международни спортни събития в Русия и Беларус; без техни знамена, химни и други национални символи; и без правителствени или държавни лица на международните спортни форуми. Тези санкции бяха наложени през февруари 2022 г. и бяха потвърдени и допълнително засилени на скорошната среща на МОК на 9 декември 2022 г. И те остават твърдо в сила."

От МОК добавят, че остават отдадени на мисията си "да обединим целия свят в мирно състезание". И посочват като пример как спортисти от Южна и Северна Корея и от Израел и Палестина участват на една и съща арена въпреки политическите страсти между страните им.

"По време на олимпийските игри спортисти от 206 различни национални олимпийски комитета живеят заедно в мир в Олимпийското село - подчертават от МОК. - Миротворческите усилия изискват диалог. Надпревара между спортисти, които спазват Олимпийската харта, може да служи като катализатор за диалог, който винаги е първата стъпка към постигане на мир. Олимпийските игри не могат да предотвратяват войни и конфликти. Нито могат да се справят с всички политически и социални предизвикателства по света. Това е във владението на политиката. Но олимпийските игри могат да служат като пример за свят, в който всички уважават правилата и всеки уважава другия. Те могат да ни вдъхновят да решаваме проблемите си, като строим мостове, което води до по-добро разбирателство между хората. Те могат да отворят вратата за диалог и миротворчество по начин, по който отричането и разделението не могат."

В заключение от МОК декларират съпричастност към Украйна и се обръщат към политическия елит:

"Огромното мнозинство от олимпийското движение, включително спортистите, националните олимпийски комитети и международните федерации, подкрепят непоколебимата солидарност с Украйна, санкциите срещу Русия и Беларус и умиротворителната и обединяваща мисия на олимпийското движение. Обединени от този олимпийски дух, на тази болезнена годишнина цялото олимпийско движение повтаря призива, който отправи преди една година към всички политически лидери по света: Дайте шанс на мира!"

 

Още по темата:

България и Унгария са единствените две страни от Европейския съюз, чиито спортни министри не са подписали откритото писмо до МОК, призоваващо олимпийското движение да изясни какво означава "неутрален статут" за евентуалното присъствие на руски и беларуски спортисти на
Правителствата на над 30 държави поискаха с отворено писмо МОК да изясни своето определение за "неутралност", с което иска да върне руските и беларуски спортисти в международните състезания и съответно да ги допусне на олимпийските игри в Париж 2024.
Европейският съюз осъди в своя резолюция опита на международния олимпийски комитет да проучи начини за допускане до участие на олимпийските и параолимпийските игри в Париж 2024 на руски и беларуски спортисти.
Евентуално руско присъствие на олимпийските игри в Париж 2024 би било "манифестация на насилието".
Кметът на Париж Ан Идалго се обяви категорично против участието под каквато и да е форма на руски и беларуски спортисти на олимпийските игри във френската столица следващото лято.
Дейвид Хагърти е роден на 10 юли 1957 г. в САЩ. Възпитаник на университета "Джордж Вашингтон" във Вашингтон, дипломиран със специалност "Бизнес администрация". Президент е на международната федерация по тенис (ITF) от 2015 г.
Международният олимпийски комитет (МОК) отхвърли яростната критика, отправена от Украйна заради мнението на изпълкома, че има потенциална възможност руски и беларуски спортисти да участват на летните игри в Париж 2024 като неутрални състезатели.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

МОК, Томас Бах

Още по темата