Националите имаха 3 геймбола срещу САЩ, но завършиха с нова тежка загуба

България зае предпоследното място във VNL 2023

10 Юли 2023
Валентин Братоев (вляво) атакува полето на САЩ през разкъсания двоен блок на Кайл Енсинг (№5) и Дейвид Смит (№20).
FIVB

Волейболната Лига на нациите (VNL) приключи така, както и започна - със загуба на България. След като имаше честта да участва в откриващия мач на глобалния комерсиален турнир този сезон (2:3 срещу Китай), селекцията на Пламен Константинов игра и в последния двубой от редовната фаза през 2023 г. И го загуби с 0:3 (-27, -19, -21) срещу тима на САЩ, домакинстващ група 5 в Конгресния център в Анахайм.

Волейболистите ни предложиха добра игра в началото на мача и имаха чудесен шанс да поведат срещу абсолютния фаворит. Българските национали изградиха аванс от 4 точки след средата на първия гейм и към края водеха с 23:19. Впоследствие "лъвовете" имаха и три геймбола (при 24:23, 25:24 и 26:25), но след като не се възползваха, американците затвориха частта и психологически приключиха интригата.

"Мисля, че отборът играе наистина добре. В някои моменти очаквам повече от съдиите. Това е, няма какво друго да кажа", сподели треньорът Константинов в ТВ почивката между втория и третия гейм.

50-годишният специалист изпробва почти всички играчи, с които разполага. В титулярната му шесторка започнаха разпределителят и капитан Георги Сеганов, диагоналът Димитър Димитров, посрещачите Валентин Братоев и Мартин Атанасов и центровете Светослав Гоцев и Николай Колев с либеро Теодор Салпаров. От скамейката се появиха Аспарух Аспарухов, Илия Петков, Денис Карягин, Николай Пенчев и вторият либеро Мартин Божилов.

Никой от отбора ни не успя да постигне двуцифрен точков актив. Най-резултатен беше Атанасов с 9 т. (2 блока), а с по 6 т. завършиха Гоцев (3 блока) и Димитров (1 ас).

В топреализатор на двубоя се превърна Гарет Муагутутия с 14 т. (1 блок), а Томас Джешке допринесе с 12 т. (2 блока) за американския успех.

За България това беше 10-а загуба от 12 изиграни мача във VNL тази година и шеста без спечелен гейм. С актив от 8 т. отборът ни завърши на предпоследното 15-о място в класирането, изпреварвайки единствено състава на Китай (2-9, 6 т.). За наш късмет азиатците също бяха сред тимовете претенденти за участие в лигата и през 2024 г. и именно те изпадат в турнира за "Чалънджър къп", докато представителният ни тим ще бъде част от елитната компания и следващото лято.

Отборът на САЩ пък приключи като победител в редовния сезон с 10 победи и 2 загуби (31 т.), задминавайки Япония (10-2, 27 т.) и домакина на Финалната осмица Полша (10-2, 25 т.).

Така се оформиха и всички двойки за 1/4-финалите в зала "Ерго Арена" в Гданск на 19-20 юли (1/2-финалите са на 22 юли, мачът за бронза и финалът - на 23 юли):