Медия без
политическа реклама

Националният ни отбор застаря при Илиан Илиев

България отстъпи доста от предните си позиции при най-младите тимове в Европа

Мъжкият национален отбор по футбол на България показа стабилизиране на резултатите при селекционера Илиан Илиев, но това се случи, след като бе забавен процесът по подмладяване, започнат от Ясен Петров и Младен Кръстаич.
СПОРТАЛ
Мъжкият национален отбор по футбол на България показа стабилизиране на резултатите при селекционера Илиан Илиев, но това се случи, след като бе забавен процесът по подмладяване, започнат от Ясен Петров и Младен Кръстаич.

Мъжкият национален отбор на България по футбол вече не е сред най-младите в Европа. Данните са от най-новия анализ на Международния център за спортни изследвания (CIES), който прави равносметка на възрастта на футболистите, появили се в игра за 144 национални тима през 2024 г.

Средната възраст на българския отбор за 10-те мача през настоящата година е 27.02 г. Това ни отрежда 25-о място от 54-те европейски отбора, които са разгледани от CIES. С най-ниска средна възраст е тимът на Сан Марино (24.31 г.), а с най-висока - на Черна гора (28.94 г.).

Данните сочат сериозно отстъпление в сравнение с предишното изследване, в което националите ни заемаха трето място със средна възраст 25.53 г. Това всъщност бе и периодът на подмладяване, започнат от селекционера Ясен Петров и продължен от Младен Кръстаич. При сегашния треньор Илиан Илиев този процес не е прекратен, но в състава бяха върнати някои по-опитни футболисти.

И все пак - процентово най-много време за игра получават доста млади национали. Повече от половината ни футболисти (51.3%) са били между 22 и 25 години. В това отношение сме на трето място в Европа и шесто място в света, но само за тази възрастова група. С най-много играчи от 22 до 25 г. може да се похвали тимът на Италия, който е №1 на континента и в света изобщо с 56.4%.

През 2024 г. най-малък процент игрово време от Илиан Илиев са получили национали, които не са навършили 22 г. - едва 4.9% (срещу 19.4% в предишното изследване, което ни отреждаше пета позиция в тази възрастова група). По този показател сме едва №37 на континента. Тук има обяснение - Илиев често пращаше свои избраници до 21-годишна възраст да помагат на младежкия национален отбор. Иначе лидер е Северна Ирландия (39.9% национали до 21 г.), а последни са Румъния и Грузия - без нито един използван толкова млад играч.

Значително повече време обаче вече получават български национали на 30 и повече години - 26.5%. Предният анализ (за отбора при Ясен Петров и Кръстаич) сочеше, че в игра са влизали само 14.1% футболисти от най-високата възрастова група. Тогава бяхме №47 в Европа по процент игрово време за най-възрастните футболисти. Сега вече сме №23, т. е. използваме доста повече по-опитни играчи. Най-много време за игра при футболистите на поне 30 години е предоставено на националите от Черна гора (41.3%), а най-малко - на тези от Норвегия (7.2%).

В другата разглеждана възрастова група (26-29 г.) сме чак 51-ви със 17.3%, което показва една голяма пропаст между млади (до 25 г.) и възрастни (над 30 г.) футболисти в държавния ни тим. Тук за континента води Сърбия с 53.9%, а най-назад е Армения (6.8%).

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата