Най-бързият гол на европейски първенства не спря шампиона Италия

Най-младият футболист в историята на континенталните турнири пък помогна за победа на Испания

16 Юни 2024Обновена
Албанецът Недим Байрами (№10) открива резултата срещу Италия в 23-ата секунда с гол, който се оказа най-бързият на европейски шампионати изобщо.

Евро 2024 предложи на феновете и най-бързия гол в историята на континенталните шампионати. Вкара го албанецът Недим Байрами в 23-ата секунда на двубоя срещу Италия от група В. Играещият за италианския "Сасуоло" футболист се възползва от левашко изпълнение на тъч от Федерико Димарко и с мощен шут вкара във вратата на Джанлуиджи Донарума. Предишният най-бърз гол на еврофинали бе на руснака Дмитрий Кириченко след 65 секунди в двубой срещу Гърция през 2004 г.

Попадението на Байрами обаче не помогна на тима на Албания, който загуби с 1:2 от защитаващия титлата си от Евро 2020 отбор на Италия. Всъщност всичко най-интересно в мача, игран на ст. "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд, се случи в първите 16 минути. След неприятната ранна изненада, "Скуадра адзура" осъществи бърз обрат. В 11-ата мин. Алесандро Бастони засече с глава центриране отляво на Лоренцо Пелегрини. В 16-ата Николо Барела се възползва от лошо изчистване на Марио Митай и вкара втори гол за селекцията на Лучано Спалети.

Силен мач изнесе албанският вратар Томаш Стракоша, играещ за английския "Брентфорд", който спаси удари на Давиде Фратези, Джанлука Скамака и Федерико Киеза.

Като цяло италианците показаха практична игра, като определено запазиха и сили за трудния мач срещу Испания на 20 юни. Албания пък ще играе ден по-рано, на 19 юни, срещу Хърватия.

ОЩЕ ЕДИН РЕКОРДЬОР

В историята на европейските първенства вече има и нов най-млад футболист, който е записал игрови минути. Големият талант на "Барселона" Ламин Ямал, който днес е на 16 години и 338 дни, дори започна като титуляр при победата с 3:0 над Хърватия в мач от група В на Евро 2024. Досегашният рекордьор бе полякът Каспер Козловски, който на Евро 2020 се появи на 17 години и 246 дни.

Нещо повече - Ямал дори подаде за един от головете в мача на "Олимпиящадион" в Берлин, този на Дани Карвахал точно преди почивката. И това беше решителният удар, който пречупи бронзовия медалист от последното световно първенство. Хърватите имаха през първата част две много чисти положения, но в 34-ата мин. последователно пропуснаха Лука Модрич и Ловро Майер, а в 41-ата мин. Йошко Гвардиол не улучи вратата отблизо.

Но испанците показаха, че са сред фаворитите на Евро 2024 и още от началото не изпуснаха инициативата. В 29-ата мин. капитанът Алваро Мората откри резултата след извеждащ пас от дълбочина на Фабиан Руис. В 32-ата мин. Руис елиминира Лука Модрич и Марсело Брозович и удвои с шут по земя в долния ляв ъгъл на Доминик Ливакович.

През втората част хърватите опитаха да се върнат в мача, но не успяха, въпреки добрите възможности. Върхът на малшанса бе в 80-ата мин., когато испанският вратар Унай Симон подаде топката Ловро Майер. Той пък подаде на Бруно Петкович, който бе фаулиран от Родри. Реферът Майкъл Оливър отсъди дузпа, която Петкович би. Симон спаси, но Иван Перишич овладя топката и я върна към Петкович, който я вкара. Попадението обаче бе отменено след преглед с VAR. Установено бе, че Перишич е навлязъл в наказателното поле преди изпълнението на дузпата на Петкович.

Селекционерът на "Ла Фурия" Луис де ла Фуенте обаче имаше и повод за притеснение, освен радостта от добрата игра. В 65-ата мин. Мората, който е и капитан на отбора, напусна принудително заради разтежение и не е ясно дали ще е на линия за двубоя срещу Италия в четвъртък.