Медия без
политическа реклама

Нова атака по ФИФА заради човешките права в С. Арабия

Кандидатурата за Мондиал 2034 бе критикувана заради експлоатация на работници

22 Окт. 2024
Шефът на ФИФА Джани Инфантино (в средата) в компанията на руския президент Владимир Путин и саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман по време на Мондиал 2018 в Русия.
ЕПА/БГНЕС
Шефът на ФИФА Джани Инфантино (в средата) в компанията на руския президент Владимир Путин и саудитския престолонаследник Мохамед бин Салман по време на Мондиал 2018 в Русия.

През декември се очаква ФИФА да потвърди официално, че Саудитска Арабия ще организира световното първенство по футбол за мъже през 2034 г. Всичко останало би било огромна изненада, тъй като това е единствената останала кандидатура. Всички останали бяха оттеглени или отпаднаха по различни причини.

Но с наближаването на датата за обявяване на домакина на Мондиал 2034, се засилва и натискът срещу ФИФА заради начина на подготовка на световното. И по-точно - незачитането на човешките права и липсата на безопасност на труда на работниците, което е стар проблем в саудитското кралство.

Международният съюз на работниците в строителството и дървообработването (BWI) обяви, че е бил игнориран от ФИФА в опитите да се обсъди експлоатацията на чуждестранни работници в Саудитска Арабия. Световната футболна асоциация е обвинена, че не се ангажира да провери опасенията относно рисковете за правата на човека в кралството, което кандидатства за най-голямото футболно събитие през 2034 г.

Синдикатът вече подаде жалба през юни до Международната организация по труда с оплакване, че има "епидемия от злоупотреби" срещу 21 000 работници мигранти в Саудитска Арабия. Сред цитираните примери е случаят с хиляди филипински работници, за които се твърди, че чакат финансово обезщетение, след като не са получавали заплати, често в продължение на години, от фалиралата вече компания Oger. Компенсирани са само 1352ма души, а други 8830 все още си чакат парите, като мнозина дори са принудени да живеят на заеми. Посочени са и случаи на работници от Непал, Пакистан, Индия и Бангладеш, които също са се трудили по изграждането на саудитска инфраструктура.

Генералният секретар на BWI Амбет Юсън бе член на консултативния съвет на ФИФА по правата на човека до неговото разпускане през 2020 г. Именно той заяви, че присъждането на Мондиал 2034 на Саудитска Арабия рискува да остави "трайно петно" в света на спорта.

"Награждаването на Саудитска Арабия със световното първенство по футбол през 2034 г. без каквато и да е стабилна оценка и каквито и да е механизми за предотвратяване на по-нататъшни злоупотреби, означава подкрепа за експлоатацията и несправедливостта на глобално ниво. Макар да не може да бъде направена надеждна оценка на плановете на Саудитска Арабия за правата на човека без информация от независими организации на място, ФИФА трябва незабавно да поеме отговорност и да използва лостовете си, за да осигури справедливост за хилядите работници, на които са били отказани най-основните им права за повече от десетилетие. Времето за действие е сега - преди всякакво решение да бъде финализирано и несправедливостта да се превърне в трайно петно ​​в света на спорта", заяви Юсън.

Само преди две седмици водещи адвокати заявиха, че ФИФА също ги е игнорирала относно жалба за правата на човека в Саудитска Арабия. Юристите твърдят, че не са получили удовлетворителен отговор на писмото си и, че ФИФА ще направи "сделка с дявола", ако разреши турнирът да се проведе в кралството.

Ръководството на ФИФА трябва да изготви доклади за оценка на кандидатурата, които трябва да бъдат публикувани преди решението през декември. Един от трите централни компонента на тази оценка е "доклад за риска", който, наред с други критерии, оценява устойчивостта и човешките права. BWI твърди, че тъй като профсъюзите и чуждестранните неправителствени организации са забранени в Саудитска Арабия, е много важно за ФИФА да вземе под внимание всички жалби, които дават реална оценка на състоянието в тази страна. А член 7 от устава на ФИФА за правата на човека гласи: "ФИФА ще се ангажира конструктивно със съответните органи и други заинтересовани страни и ще положи всички усилия, за да спази своите международни отговорности за правата на човека."

 

УДАР И ОТ ЖЕНСКИЯ ФУТБОЛ

Паралелно с оплакването от BWI, над 100 от водещите професионални футболистки са подписали писмо, призоваващо ФИФА да прекрати спонсорския си договор с държавната саудитска петролна компания Aramco. И тук обвиненията са, че саудитските власти извършват "брутални нарушения на човешките права".

Договорът между ФИФА и Aramco, която е 98,5% държавна собственост, бе подписан през април и е за срок от 4 г. Той предвижда спонсорирането на големи турнири, включително световните първенства за мъже през 2026 г. и за жени през 2027 г. В писмото се твърди, че Саудитска Арабия се опитва да изчисти имиджа си чрез спорта, използвайки своите инвестира, за да прикрие лошото си състояние на правата на човека. В кралството наскоро бяха издадени дългосрочни присъди, често при закрити процеси, за редица жени, които използваха социалните медии, за да се застъпват за повече права и свободи за жените. Манахел ал Отайби (30 г.) беше осъден на 11 години затвор, след като призова за прекратяване на правилата, според които жените се нуждаят от разрешението на роднина от мъжки пол, за да се омъжат или пътуват. Студентка от университета в Лийдс Салма ал-Шехаб пък получи 34 години затвор за туитване в подкрепа на правата на жените.

"Саудитските власти харчат милиарди за спортно спонсорство, за да се опитат да отвлекат вниманието от бруталната репутация на режима за правата на човека, но отношението му към жените говори само за себе си. Ние говорим открито, защото сме редом с гражданите на Саудитска Арабия, чиито човешки права са нарушени. Не искаме да участваме в прикриването на тези нарушения. Призоваваме ФИФА да преразгледа това партньорство и да замени Saudi Aramco с алтернативни спонсори, чиито ценности са в съответствие с равенството между половете, човешките права и безопасното бъдеще на нашата планета", се казва в писмото на футболистките.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата