Медия без
политическа реклама

Саудитска Арабия нае Ханс Цимер да ѝ напише химн

Световноизвестният филмов композитор ще преработи създадената през 1947 г. мелодия "Да живее кралят"

24 Яну. 2025
Ханс Цимер (вляво) е автор на музиката към повечето филми на Кристофър Нолан.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Ханс Цимер (вляво) е автор на музиката към повечето филми на Кристофър Нолан.

Саудитска Арабия е поискала от композитора, носител на две награди "Оскар", Ханс Цимер да работи върху нова версия на нейния национален химн. Това е съобщил високопоставен служител на кралството, цитиран от "Гардиън".

Цимер - създател на музиката на над 100 филма, сред които "Цар Лъв" от 1994 г., "Гладиатор", "Дюн" и "Черният рицар", се е съгласил с "широките очертания" на проекта, уточни Турки Алалших, който отговаря за саудитските политики в културната и развлекателната индустрия. "Говорихме много за много бъдещи проекти, които се надявам скоро да видят бял свят … включително преработката на саудитския национален химн с различни инструменти", написа Алалших в социалната мрежа "X".

Съобщението идва преди световноизвестният композитор да постави концерт в столицата Риад и няколко дни, след като участва в бляскавата церемония на Kingdom’s Joy Awards - награди за кино и изкуство, в които бяха отличени и световни звезди, и най-добрите артисти от арабския свят. 

Двамата са обсъдили още вдъхновен от Саудитска Арабия мюзикъл, наречен Arabia, и саундтрак към предстоящия филм "Битката за Ярмук". Битката от 636 г. е едно от ключовите исторически събития в средновековните войни между Византийската империя и Арабския халифат за контрола над територията на днешна Сирия, съобщава Al Arabia.

"Постигнахме съгласие за общите насоки на всички тези проекти и се надявам да постигнем окончателно споразумение по тях", каза 67-годишният Цимер.

Саудитският химн, Aash Al-Malik (Да живее кралят), е написан през 1947 г. от египетския композитор Абдул Рахман Ал-Хатийб по молба на крал Абдулазиз, според информация в сайта nationalanthems.info. Настоящата версия е в стила на "арабските фанфари", обичаен през онази епоха. През 80-те години е добавен и текст.

Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света и дом на най-свещените места на исляма, преследва амбициозно ребрандиране, докато се опитва да диверсифицира икономиката си. След като повторно отвори на кината, позволи на жените да шофират и допусна първите немюсюлмански туристи през 2018 г., промяната включва няколко мащабни проекта като курорти и NEOM, футуристичен град в пустинята, струващ 500 милиарда долара, припомня БТВ.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата