Медия без
политическа реклама

С. Арабия пусна най-дългото метро с влакове на автопилот

Цялата дължина на автоматизираната транспортна система е 176 км и ще се обслужва от 136 влака без водачи

04 Дек. 2024
Метростанция King Abdullah Financial District е най-голямата забележителност на автоматизираното метро
Метростанция King Abdullah Financial District е най-голямата забележителност на автоматизираното метро

В стремежа си за обновяване на своята транспортна мрежа Саудитска Арабия пусна в експлоатация в столицата Рияд част от огромна метро система с влакове, управлявани само от електронни автопилоти.

Когато бъде завършено изцяло това ще е най-дългото автоматизирано метро в света. Пуснатата първа от общо 4 метро линии в Рияд е с обща дължина от 38 км. Тя минава и над земната повърхност, и дълбоко под нея, като свързва ключови квартали, бизнес центрове и културни забележителности в столицата. Предстои откриване на още три, първата от които още през януари. Проектът предвижда, когато бъде напълно завършено, метрото да поема по 3,6 млн. пътници дневно и да намали значително трафика по улиците на Рияд, а също и вредните емисии на СО2 с 10,8 млн. тона годишно.

Първата линия има 25 станции, а най-забележителната от тях е станция King Abdullah Financial District (KAFD), разработена от архитектурното студио Zaha Hadid Architects. Тя е с прецизно изчислено оформление, което има за цел да улесни навигацията на пътниците, а екстериорът ѝ е с решетъчна извита форма, проектирана да облекчи усещането от летните горещини. Друга забележителна станция е Olaya Station, която пък се намира на 100 метра под земната повърхност.

Когато бъде завършено метрото ще има общо 85 метростанции и по него ще се движат 136 електрически влака - 69 Alstom Metropolis и 47 Innovia Metro. Всички те имат вагони с три класи на оборудване (първа, семейна и единична) и включват ергономични седалки, LED осветление, климатик и система за информация за пътниците. И абсолютно всички са напълно автоматизирани и се управляват от автопилот, както в в някои участъци от метро системите на Будапеща, Сидни и Тайван.

"Влаковете са без водачи - обясняват от Alstom. - Движението им е гарантирано от най-съвременна система за сигнализация, контролираща скоростта, осигурявайки плавни и безопасни операции, включително автоматично отваряне на вратите. Напълно климатизираните гари са оборудвани с врати на платформата, които предотвратяват доближаване на хора до релсите. Влаковете са оборудвани и с усъвършенствана система за информация за пътниците, която предоставя данни в реално време чрез екрани и високоговорители на борда на влака и на пероните на гарата".

Автоматизираната метросистемата на Саудитска Арабия е част от мащабния инфраструктурен проект, свързан с домакинството на кралството на световното първенство по футбол през 2034. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

метро, Саудитска Арабия

Още по темата