Далеч по-компактен и сравнително евтин ще бъде новият футболен стадион в Борисовата градина, който "ЦСКА-София" се кани да построи върху държавния имот, стопанисван от министерството на младежта и спорта. Това стана ясно от представения днес проект, изработен в сътрудничество с международната компания "Спортфайв", която ще изгради и ще управлява съоръжението през следващите 30 години.
От изнесените данни стана ясно, че инвестицията ще бъде в размер на 80-90 млн. лв., а основният капацитет ще бъде за 15 000 зрители с възможност за увеличаване до 18 000 седящи места. За сравнение, най-голямата спортна зала в България - "Арена Армеец София", беше построена за 90 млн. лв. в периода 2009-2011 г. и е с трибуни за 13 000 до 15 000 зрители.
"Когато инвестираш в нов стадион, трябва да си сигурен, че капацитетът няма да е твърде голям. Ако е твърде голям, ще е полупразен през по-голяма част от времето. Имаш много голям разход и по-малък приход. При определянето на капацитета виждаме и заетостта. Трябва да работиш прекалено много, за да увеличиш капацитета. 15 000 отговаря на изискването на УЕФА. Нашата цел е винаги стадионът да бъде разпродаден. Много клубове, особено в Източна Европа и Турция, имат големи стадиони, за да покажат, че са големи отбори. Но не е достатъчно да имаш голям стадион, големият отбор се доказва на терена. Нашата цел е да създадем добра атмосфера", обясни представителят на "Спортфайв" Щефан Хилер.
Той декларира намерение строителството да започне на 1 април 2023 г. и да приключи до средата на 2024 г. Както отдавна беше известно, ще се работи по типовия проект, използван при строителството на стадиона на "Майнц 05" в едноименния германския град и на ст. "Групама Арена" в унгарската столица Будапеща.
Тъй като в София евентуално ще се строи в паркова среда със статут на защитена територия, в периода до следващата пролет инвеститорите ще трябва да докажат, че проектът отговаря на всички изисквания по Закона за устройство на територията (ЗУТ), както и на все още невлезлия в сила нов подробен устройствен план (ПУП) на Борисовата градина.
"Вие знаете, че и към момента има издадена виза за проектиране - заяви адвокатът на "ЦСКА-София" Станислав Трендафилов. - Аз лично съм я занесъл. Съгласувана е ръкописно. Това е първият документ. Всички документи се готвят по законов ред. Изготвяме ги, подаваме ги. Вероятно има хора, на които този проект им пречи, но ако гледаме държавния интерес и този на ЦСКА, не виждам кой ще пречи. Основния проект реално го имаме. Ходили сме на няколко срещи с главния архитект. Ако има проблеми, ще ги разберете мигновено."
Проектът предвижда изграждането на подземен паркинг, който да осигури необходимите поне 1500 паркоместа (10% от капацитета на стадиона), за да може стадионът да бъде лицензиран от международните футболни централи УЕФА и ФИФА. Освен това са планирани фен зона, кафене, ниво с офиси и ниво с конферентни зали и зони за организиране на събития.
"Ще ви споделим нашия опит от Будапеща. Стадионът е не само за футбол, но и за други неща като концерти, конференции - посочиха от "Спортфайв". - Това, което ще се опитаме да постигнем в София, е такова съоръжение. Стадион за футбол се използва по-малко от 30 дни. Въпросът е какво да парвим в останалите 330 дни."
За пореден път беше посочено, че новият стадион няма да излиза извън границите на сегашната "чаша" на "Българска армия". Нещо повече - за първи път бе обявено, че дори зелените площи ще се увеличат след реконструкцията.
"Много ясно ще се вместим в това, което е в момента. Най-важното е не само да строим вътре, но и да облагородим самия парк. Това, което е паркът и неговото зелено пространство, са изключително важни за нас. Идеята е да върнем 10 000 квадратни метра обратно на парка, защото го обичаме", заявиха патетично от "Спортфайв".
Но същевременно акцентираха върху водещата роля на успешния бизнес план: "Трябва да сме сигурни, че стадионът работи. Трябва да сме сигурни, че всички неща, които се случват на стадиона, няма да нарушат целостта на парка. Надяваме се да можем да работим с националния отбор за нашия стадион. Да има концерти на стадиона. Надяваме се да работим с много организации и корпоративни клиенти. Да има културни събития. В Будапеща има около 200 събития на година. Ще се целим в същото количество и тук."
На въпрос към представителите на "ЦСКА-София" обмисляна ли е възможността да се търси по-подходящо място за изграждане на нов стадион извън центъра на столицата, изп. директор Филип Филипов отговори:
"Това няма как да се случи, тъй като в ДНК на феновете е домът на ЦСКА да е в Борисовата градина. Те няма как да бъдат убедени да идат извън София. Всеки цесекар припознава клуба, който е тук на "Армията". Така че това не е било опция никога."
Позицията потвърди и адвокат Трендафилов, който добави: "Това е домът на ЦСКА, той не може да е никъде другаде. И на запад има стадиони в парковете - не защото клубовете не могат да си направят стадиона на други места, а защото са исторически свързани с това място."
Юристът увери, че всички отношения с държавата в лицето на ММС са изчистени и че няма начин инвестицията да се провали заради нестабилната политическа обстановка и неясното бъдеще на правителството със спортен министър Радостин Василев.
"При подобно партньорство това е държавен интерес - за София и за България - заяви Трендафилов. - Ако държавата си изпълнява функцията, не виждам да има проблем. Това е пътят, по който във всяка една държава се изгражда едно подобно съоръжение. Това е в частния интерес на ЦСКА и на всички, милеещи за спорта. Който и да дойде, каквато и да е политическата обстановка, спортът е защитен държавен интерес. Освен да допринесе, не виждам какво би попречило. Надявам се да нямаме пречки. Договорът е юридически оформен. Държавата ще е все по-ангажирана. Държавата не трябва да инвестира нищо. Инвестира единствено, че предоставя имота, който винаги е бил ползван от ЦСКА."
От думите му стана ясно, че необходимите средства от 80-90 млн. ще бъдат осигурени от собствениците на клуба Гриша Ганчев, Юлиян Инджов и Христо Стоичков и привлечени от тях инвеститори. А сумата ще бъде обезпечена от кредиторите по начин, който не засяга ПФК "ЦСКА-София".
"Самият договор с държавата е така формулиран, че да има гаранции, че ако парите свършат, проектът няма да спре. За да сключим договор с такава компания, значи сме проучили всичко. Имаме юридически гаранции. Това не трябва да се отразява на клуба. Имаме партньор, който за пръв път стъпва в България с огромен международен опит. Считам, че това не седи на преден план. Осигурили сме външно инвестиране. Не ЦСКА, ами собствениците. ЦСКА не може да бъде ощетен. Клубът си върви по друга инвестиционна линия. Не можем да разчитаме, че всичко ще върви. Надявам се всички фактори, които сме преценили, да са ОК. Клубът няма да е обременен финансово с този проект."