Обновеният ансамбъл остана без медал за Световната купа

Дебютантката Елвира Краснобаева спечели индивидуалния многобой в художествената гимнастика

23 Март 2024
Ансамбълът все пак успя да се класира за финала на три ленти и две топки
БФХГ

Обновеният български ансамбъл допусна сериозни грешки и не успя да спечели медал в многобоя (единствената олимпийска дисциплина) на първото си официално състезания - турнира за Световната купа в Палео Филиро (Гър). Титла и сребро в индивидуалната надпревера обаче завоюваха Елвира Краснобаева и Ева Брезалиева, които нямат олимпийски квоти.

В първия ден избраничките на треньорката Весела Димитрова - Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева, допуснаха много тежка грешка в съчетанието с 5 обръча и завършипа едва на 10-о място със скромните 32.200 т. Тази вечер, на вторите изигравания - с  три ленти и две топки, те отново допуснаха грешки и бяха оценени с 30.050 т.

Така петте момичета, от които се очаква в Париж 2024 да защитят олимпийската титла от Токио 2020 завършиха на крайното 5-о място в многобоя с общо 62.250 т.

Весела Димитрова предприе промени в състава на ансамбъла, след като той се класира едва на 12-о място във Валенсия миналата есен. Преди две седмици обновената петорка (в нея нови имена са Маргарита Василева и Магдалина Миневска) представи извън класирането на турнир в Марбея (Исп) съчетанието си с 5 обръча, което донесе срив вчера в Палео Филиро.

Златен медал на турнира в Гърция взе ансамбълът на Израел с 68.100, следван от Китай (66.400) и Италия (65.850). Все пак българките успяха да се класират за утрешния финал на съчетанията с три ленти и две топки.

А в индивидуалния многобой участваха две от гимнастичките, които нямат квоти за Париж 2024 и на които ще се разчита в бъдеще. И те се представиха прекрасно - Елвира Краснобаева (на снимката) стана шампион със 131.100 т. (35.300 на обръч, 30.250 на топка, 33.300 на бухалки и 32.250). А пък Ева Брезалиева завърши на второ място със 130.350 т. (34.000 на обръч, 32.900 на топка, 33.350 на бухалки и 30.100 на лента).

Трета със 125.000 завърши беларускинята Алина Харнаско, която се състезава като неутрална.

Брезалиева се класира за всички четири финала утре, а Елвира Краснобаева за финалите на обръч, бухалки и лента.