Одермат спечели трета поредна Световна купа

Швейцарският скиор продължава 100-процентовата си доминация в гигантския слалом през сезона

25 Февр. 2024
Марко Одермат ликува с шампанското на победителя във всеки гигантски слалом този сезон (снимката е от подиума в Банско преди две седмици).
ЕПА/БГНЕС архив

Швейцарецът Марко Одермат спечели Световната купа по ски алпийски дисциплини 10 старта предсрочно. 26-годишният състезател от Буохс подпечата третия си пореден Кристален глобус след 2022 и 2023 г. на пистата в американския курорт Палисейдс Тахо, където късно снощи записа седмата си победа на гигантски слалом от седем състезания в дисциплината този сезон.

Одермат комбинира общо време от двата манша от 2:11,69 мин. и изпревари с 0,12 сек. Хенрик Кристоферсен (Норвегия). Трети на почетната стълбичка се качи представителят на домакините Ривър Радамус (+1,37 сек.), за когото това бе изобщо първи подиум в кариерата.

Стопроцентовата успеваемост на Одемрат в гигантския слалом през 2023/2024 г. удължи серията му на общо 10 победи в дисциплината. По-дълги доминации в някоя от алпийските дисциплини в историята са имали само двете легенди при мъжете и жените - Ингемар Стенмарк с 14 поредни успеха на слалом и Анемари Мозер-Прьол с 11 в спускането.

#fis #worldcup #alpineskiing #giantslalom #palisadestahoe #odermattThank you for watching, don’t forget to like, subscribe and hit the bell if you want to be...

В генералното класиране за Световната купа Одермат има актив от 1702 т. - с 1001 повече от втория Мануел Фелер (701 т.). След австриеца се нарежда французинът Сиприен Саразен с 684 т.

Парадоксалното е, че Одермат все още не си е осигурил на теория малкия глобус в гигантския слалом, въпреки че има максималните 700 т. До края на сезона предстоят четири старта в дисциплината, а втори в подреждането е хърватинът Филип Зубчич с 314 т.

Следващото състезание за Световната купа е тази вечер отново в Палисайдс Тахо - слалом, в който участие трябва да вземе и българската звезда Алберт Попов. Първият манш е от 20:00 ч., а вторият - от 23:00 ч. наше време, като и двата ще бъдат предавани пряко по БНТ 3 и Евроспорт 2.