Пасив от 0-2 за България в първия ден за Купа "Дейвис"

Тенисистите ни взеха само един сет в откриващите два сингъла срещу босненците

03 Февр. 2024
Лидерът на националния ни отбор за Купа "Дейвис" Димитър Кузманов спечели единствения сет за България в първия ден от мача срещу Босна и Херцеговина в Бургас.
БГНЕС

България изостава с 0-2 след първия ден от мача срещу Босна и Херцеговина в турнира за Купа "Дейвис" - световното отборно първенство по тенис за мъже. Като домакини на твърдия корт в залата на ТК "Авеню" в Бургас националите ни загубиха и двата сингъла на старта на плейофа за място в Световна група I.

В откриващата среща лидерът на тима ни Димитър Кузманов (№225 в света) допусна обрат с 6:3, 3:6, 4:6 срещу втората ракета на гостите Нерман Фатич (№204). Това се оказа и единственият спечелен сет за нашите тенисисти в съботния ден, след като във втория двубой Янаки Милев (№550) отстъпи с 3:6, 2:6 пред босненския №1 Дамир Джумхур (№147 в ранглистата).

Програмата в неделя предвижда мач на двойки и ответните два сингъла. За карето са заявени Александър Лазаров и Александър Донски срещу Мирза Башич и Томислав Бъркич. След това трябва да се изиграят срещите Кузманов - Джумхур и Милев - Фатич.

Ако обаче българите не спечелят на двойки, протоколно ще се състои само четвъртата среща, в която капитаните ще могат да направят промени в избора си. В състава на българския треньор Валентин Димов е включен още Пьотр Нестеров, а наставникът на гостите Зоран Зърнич може да разчита също и на Андрей Недич.

Крайният победител ще играе в Световна група I през септември, а загубилият ще слезе в третото ниво на глобалния турнир - Световна група II. Двубоят се излъчва пряко по Sportal TV, като и в неделя играта започва в 14:00 ч.