Почти 1/4 от предвидените в държавния бюджет средства по националната програма на Министерството на младежта и спорта (ММС) за споделено финансиране на инвестиционни спортни проекти са останали неусвоени. Това стана ясно при изслушването на служебния министър Георги Глушков пред ресорната парламентарна комисия в сряда.
Заложеният бюджет за изпълнение от страна на ММС е в размер на 10 млн. лв., като всеки кандидат е длъжен да осигури 50% собствено финансиране - т. е. още толкова пари, за колкото кандидатства пред държавата. Право на участие по програмата имат общини, лицензирани спортни федерации и членуващи в тях клубове, желаещи да инвестират в изграждане и реконструкция на спортни съоръжения.
Пред депутатите министър Глушков разкри, че по разписаната от предшественика му Димитър Илиев програма за 2024 г. в установения срок до края на миналия ноември са подадени 36 проектни предложения на обща стойност 20,6 млн. лв. Те са разгледани и оценени по предварително изготвената методика, като са били одобрени 20 проекта за общо 9,95 млн. лв.
Други пет проекта за 1 млн. лв. са поставени като "резервни". Останалите 11 за общо 9,7 млн. лв. пък са били отхвърлени като недопустими за участие по различни причини.
Впоследствие обаче трима от одобрените кандидати са изпратили писма до спортното министерство, че се отказват от участие. Става дума за три общини - Гоце Делчев, Добрич и Бяла (Варненско). По думите на Глушков така се е освободил ресурс от 2 198 480 лв., които са били върнати в централния бюджет.
От публикувания на сайта на ММС списък с одобрените бенефициенти обаче се вижда, че въпросните три проекта са дори на още по-висока обща стойност - 2 377 973 лв. Която пък представлява 24% от размера на цялата субсидия. От обясненията на служебния министър не стана ясно защо с неусвоената част от средствата не са финансирани петте резервни проекта, изискващи двойно по-малък ресурс.
"Прави впечатление, че 72% от постъпилите и одобрени предложения са на общини, а на клубове са само 22%. Това означава, че спортните клубове имат затруднения с осигуряване на необходимия собствен финансов ресурс от 50%", обърна внимание Глушков пред комисията в Народното събрание.
От списъците се вижда, че кандидатствалите клубове са само осем (от общо 36 подадени проекта). Одобрените техни проектни предложения пък са едва две - на столичния клуб по художествена гимнастика "Левски-Триадица" (за 148 933 лв. без ДДС за тренировъчна зала) и на пловдивския атлетически клуб "Локомотив" (за 98 189 лв. с ДДС за зала за лека атлетика).
Кандидатствалите общини са 26 (от които са одобрени 16, включително трите отказали се впоследствие). Има и два проекта, подадени от учебни заведения, и двата класирани за финансиране - на НСА "Васил Левски" (за 390 652 лв. за ремонт на игрището за ръгби и футбол) и на софийското спортно училище "Ген. Владимир Стойчев" (за 27 839 лв. за изграждане на пожароизвестителна система в учебната сграда).
"В тази връзка е новата програма за финансово подпомагане на изграждането и обновяването на спортни обекти държавна и общинска собственост, която е за 100% финансиране от държавата и е в размер на 5 млн. лв. Надяваме се по нея да кандидатстват повече клубове, за да могат да обновят своите обекти, без да им се налага да търсят 50% съфинансиране. Програмата е със срок до 2027 г.", обяви Глушков пред народните представители.
В края на своето заседание членовете на парламентарната спортна комисия се обединиха около мнението, че е необходимо цялостно увеличение на бюджета на ММС и такова трябва да бъде заложено в Закона за държавния бюджет за 2025 г.