Само козметични промени нанесе служебното ръководство на министерството на младежта и спорта (ММС) с министър Георги Глушков в програмите за финансиране на спортните федерации през 2025 г. В резултат се роди парадокс за зимните спортове в предолимпийската за тях година, предшестваща игрите в Милано/Кортина 2026.
Новите програми бяха публикувани в сайта на ведомството в началото на този месец, като до голяма степен те повтарят изготвените в края на миналата година от тогавашния зам. министър Даниела Дашева правила и размери на държавното субсидиране в спорта. Запазва се категоризацията на отделните спортове и те отново са разделени на четири главни групи:
А - индивидуални летни олимпийски спортове;
Б - индивидуални зимни олимпийски спортове;
В - колективни спортове;
Г - неолимпийски спортове.
Основните програми, по които федерациите може да кандидатстват, са три: "Олимпийска подготовка" (ОП), "Спорт за високи постижения" (СВП) и "Кадрово осигуряване" (КО).
Най-голямо впечатление прави увеличението на тавана за месечната сума за призьорите от олимпийски игри. В новата програма за ОП е записано, че всички медалисти от игрите в Париж 2024 имат право на помощ в размер до 3800 лв. на месец. В същата програма за 2024 г. беше записан максимум от 3300 лв. за класиралите се до трето място на олимпиадата в Токио 2020 български състезатели. Останалите стойности са аналогични на досегашните.
Куриозното обаче е, че в предолимпийската 2025 г. по програмата за олимпийска подготовка изобщо няма заложено финансиране за зимните спортове с шанс за участие на игрите в Милано/Кортина 2026. Всички разписани критерии са за летните спортове и дори като основна цел на програмата е посочено "постигане на високи спортни резултати на проектоолимпийските отбори на предстоящите летни олимпийски игри Лос Анджелис 2028". Които са три години по-късно.
Федерациите по зимни спортове де факто може да кандидатстват само по програмите за СВП и КО. Според публикуваните критерии в първата обаче от спортовете в група Б право на финансиране имат само такива, чиито представители са участвали на предишните "бели" игри - в Пекин 2022. За тях са предвидени индивидуални месечни средства за подготовка на състезатели в размер от 1000 до 3300 лв. Най-голямата сума е за спортисти с класиране във "финал" (според спецификата на спорта) на олимпиадата в китайската столица. Като такива практически може да се разглеждат само четирима - скиорът Алберт Попов, сноубордистът Радослав Янков, ски скачачът Владимир Зографски и фигуристката Александра Фейгин.
За кадрово осигуряване пък може да подават проекти само спортни федерации, които са включени в някоя от другите две програми на ММС - за олимпийска подготовка и/или за високи постижения. Тук са заложени тавани от 3900 лв. месечно за главен треньор на национален отбор и 3500 лв. за негов асистент, както и 2415 лв. за лекар, кинезитерапевт и психолог и 2185 лв. за рехабилитатор и масажист в индивидуалните спортове.
ПРОТИВОРЕЧИЕ
Силно противоречиви са критериите за колективните спортове. За тях в програмата за СВП първо е посочено, че за да бъдат изобщо допуснати, е необходимо "класиране от/за финал на световни или европейски първенства за мъже и/или жени". От десетилетия обаче няма отборен спорт, в който България да е играла в такъв финал, което обезсмисля следващия критерий - за отпускане на месечна помощ в размер до 1300 лв. на спортист от отбор "с класиране от/за финал на последно проведените световни или европейски първенства без ограничение във възрастовите групи".
По така разписаните правила нито един такъв отбор няма да може да получи държавна субсидия, понеже федерацията му изобщо няма право да кандидатства.
Крайният срок за подаване на документи по всички програми е 29 ноември.