"На 20 юли се навършват сто години от основаването на FIDE и би трябвало и в България всички да празнуваме световния Ден на шаха. За съжаление, това не е така!"
Това написа в свое изявление по случай вековния юбилей на международната федерация по шахмат Атанас Куртенков, президент на две от безбройните организации, претендиращи да управляват древната игра у нас - оригиналната "Българска федерация по шахмат" и учредената през 2022 г. "Българска федерация по шах".
В него той отправя директни обвинения за политическа намеса в практически всички останали регистрирани сдружения, включително тези с вътрешно и международно признание - лицензираната от спортното министерство "Българска федерация по шахмат 2022" и членуващата във FIDE "Българска спортна федерация по шахмат".
"У нас цари пълна разруха, увеличаваща се ежедневно от 4-те партийни федерации (с екс-депутати в ръководствата им): "1928" на ГЕРБ, "64" на Възраждане/ИТН, "2022" на БСП /Левицата, БСФШ на ИТН/ПП, а напоследък - главно от последните две - "2022" и БСФШ", пише Куртенков.
Той припомня пътя на поголовното разцепление, започнал с отнемането на лиценза от оригиналната БФШ през 2017 г. от тогавашния министър на младежта и спорта Красен Кралев, и последвалите нескончаеми съдебни битки от пет/шест/седем различни "федерации" за получаването му. Според хронологията в изложението на шефа на БФШ и БФШах, през 2022 г. "новият спортен министър В. Лечева даде партиен лиценз на "2022", който се обжалва (и до момента) от БФШ (шахмат) и БФШ (шах)".
Което значи, че Куртенков се е възползвал от правото да обжалва решението на 3-членен състав на Върховния административен съд (ВАС) от 20 март, отхвърлящо всички подадени жалби срещу издадения държавен лиценз на БФШ 2022. Следващата инстанция е 5-членен състав на ВАС.
Също така президентът на двете алтернативни БФШ отправя остра критика за непрозрачно и авторитарно управление както към БСФШ, така и към БФШ 2022. Разказва надълго и нашироко и т. нар. обединителен процес в българския шахмат, контролиран от FIDE миналото лято (в който до един момент самият Куртенков беше водещ участник).
В заключение той призовава за публична дискусия и декларира амбиция да поеме управлението на шахмата в България, ако/когато бъде обявена нова процедура по издаване на лиценз за спортна дейност при евентуално отнемане на този от БФШ 2022 (за което настояват и от БСФШ).
"Предложенията ни за общ диспут по проблемите на шаха се отхвърлят и от БСФШ, и от "2022", защото те са партийни федерации. Само БФШ е реална и само БФШ има визия за управление в 130 страници, публикувана още през 2014 г. и добре известна на всички. Единственото решение на проблемите в българския шах е политическите партии да отзоват екс-депутатите си от ръководствата и да се свика публичен диспут пред медиите", завършва Атанас Куртенков.