Медия без
политическа реклама

Пречките пред единен отбор ЦСКА

Няколко индикации при провалилите се преговори сочат, че обединение на двата клуба и сред феновете е химера

Лидерът на агитката на "ЦСКА-София" Иван Велчев-Кюстендилеца говори с неприязън по адрес на "ЦСКА 1948" и определи срещата си с Цветомир Найденов като грешка. Мнението му явно ще повлияе върху широк кръг от фенове.
СПОРТАЛ
Лидерът на агитката на "ЦСКА-София" Иван Велчев-Кюстендилеца говори с неприязън по адрес на "ЦСКА 1948" и определи срещата си с Цветомир Найденов като грешка. Мнението му явно ще повлияе върху широк кръг от фенове.

"Г-н Ганчев е готов на всичко, за да обедини "червената" общност. Но вече всичко е загубено."

С тези думи излезе лидерът на агитката на "ЦСКА-София" Иван Велчев, наричан Кюстендилеца, от срещата си със собственика на клуба Гриша Ганчев. За едно е прав - идеята за обединяване с "ЦСКА 1948" няма да се осъществи. Но другата част - че Ганчев е готов на всичко, е нонсенс. Защото, ако бизнесменът наистина целеше това обединение на разделените фенове, щеше да направи компромиси.

Нежеланието му за отстъпки говори, че всъщност целта е да привлече всички фенове на своя страна. Което няма как да стане. Някои може да са забравили, но има още много привърженици, които не могат да простят случилото се през 2016 г.: еуфорията след спечелването на Купата на България; последвалите стъпки за фалиране на автентичния ЦСКА (завършили с ликвидирането на клуба на 9.09.2016 г.) и най-вече юридическите жонглирания, започнали от Етрополе и преминали през Ловеч, за да трансформират "Литекс" в "ЦСКА-София".

И тази невъзможност за единомислие на феновете е само единият препъникамък пред единен отбор с абревиатурата ЦСКА в името си. През изминалите дни изпъкнаха и останалите причини, заради които сезон 2020/2021 в Ефбет лига ще започне с "ЦСКА-София" и "ЦСКА 1948".


Различията сред феновете

Те бяха маркирани по-горе, но най-общо: фенската маса на "ЦСКА 1948", колкото и да е малка, е обединена около идеята, че ЦСКА може да бъде възроден само със стартиране на чисто, от най-долните групи. Както направи техният клуб. Те не приемат и няма как да приемат ловешкия отбор на Гриша Ганчев.

От своя страна и някои от привържениците на "ЦСКА-София" не могат да преглътнат схемата за съществуването на отбора си. Доказват го думите на неназования фен, присъствал на среща със спонсора на "ЦСКА 1948" Цветомир Найденов в опит да се намерят пътища за обединение. "... след свинщината, която се случи с "Литекс", след горчилката, която изпихме тези 4-5 години..."

В това положение са още много, но въпреки това са за "ЦСКА-София", защото той има апетити за челните позиции, играе със закупената на търг автентична емблема на екипите, а и е на стадион "Българска армия"...

 

Различията сред собствениците

Цветомир Найденов опита с хитра оферта да неутрализира предимството на Гриша Ганчев. Той заяви, че е склонен на единен ЦСКА, ако акциите са във феновете. Това стъписа привържениците, защото означаваше те да поемат отговорност за управлението, а и да помагат за намирането на средства.

Но беше и бананова кора за Ганчев - такова положение би означавало той да се откаже от акциите си и само да издържа отбора, в който феновете да се разпореждат. Това би го лишило от власт в клуба, влияние във футболните среди, а защо не и от щит срещу удари по него и бизнеса му. А и кой би си представил, че Ганчев ще остави друг да управлява вместо него. 

 

Липсата на доверие

Самият факт, че срещата между Цветомир Найденов и феновете от сектор Г бе записвана (дори в момента няма значение от кого), ясно показва как двете страни си нямат вяра. А липсата на доверие прави невъзможна всяка идея за обединение...

 

Мръсната война на думи

Трябва да се признае, че от "ЦСКА-София" са много по-активни в обидите по адрес на "ЦСКА 1948". Иван Велчев нарече "тумор" новия член на елита. От "Българска армия" редовно сипят епитети като "авиаторите" и "числото" по адрес на опонентите си.

Периодично откъм "Българска армия" има и намеци, че "ЦСКА 1948" е издържан от "Лудогорец". Дори и главният мениджър на "ЦСКА-София" и рупор на Ганчев - Стойчо Стоилов, заяви: "ЦСКА 1948" влезе неправомерно и в Б група, не знам какъв е този техен честен път, който лансират. Смешно е!".

От своя страна другият клуб демонстрира по-умерен тон, но също редовно се нарича ЦСКА, а и казва "Литекс" или "тирето" на "ЦСКА-София".

Е, трудно при такива действия може да се намери допирна точка.

 

Емблемата

В момента главният коз на "ЦСКА-София" е, че притежава емблемата на ЦСКА, и това явно трябва да убеди феновете кой е наследникът на заминалия в небитието 31-кратен шампион. Дори вече е заведено дело срещу "ЦСКА 1948" за неправомерно използване на символа и името на ЦСКА.

Но от "Армията" удобно забравят, че и "ЦСКА-София" използва над 3 години сходни емблеми на тази на ЦСКА, преди да я придобие официално за 8 млн. лв. От "ЦСКА 1948" няма да спрат да използват това като свой довод. Пък и тяхната емблема има сходство, но не е еднаква с тази на ЦСКА и няма юридически повод използването ѝ да бъде атакувано в съда.

 

Който играе на "Армията"...

Видни привърженици и ветерани на ЦСКА повтарят като мантра, включително и през последните дни (б.р. - Слави Трифонов, Петър Жеков и др.), че за ЦСКА се приема този отбор, който играе на ст. "Българска армия". Заливащият ни информационен поток, както и дистанцията на времето обаче прави лоша шега на мнозина и те забравят как всъщност "ЦСКА-София" доби право да играе на стадиона. Ето и сбита хронология на случилото се...

През 2016 г. Министерството на младежта и спорта (ММС) едностранно прекрати договора на ЦСКА за ползване на "Българска армия" и базата в Панчарево. И изненадващо бързо те бяха дадени на "ЦСКА-София", който след преместването си от Ловеч и преименуването си от "Литекс" беше заявил първоначално ст. "Васил Левски" за домакинствата си за сезон 2016/2017.

Договорът за предоставяне на базите в полза на "ЦСКА-София" дълго време не беше разкриван публично. Наложи се от "ЦСКА 1948" да го изискат по съдебен път и след дълги процедури той изненадващо беше показан от ММС, малко преди съдът да ги задължи да сторят това без право на обжалване.

В този договор има интересни съвпадения. Например "ЦСКА-София" подава молба за ползване на стадиона на 25 юли 2016 г., договорът с ММС е подписан само два дни по-късно, а на 29 юли отборът вече играе на "Армията" срещу "Славия" в първия си мач от първенството. За базата в Панчарево е станало още по-бързо - подписване на договор на 16 септември, часове след подаване на молбата...

По-късно, когато ММС организира конкурс за дългосрочно отдаване на концесия на двата спортни имота, условията бяха такива, че единственият участник, който отговаря на тях и бива допуснат, е... "ЦСКА-София". А все още младият "ЦСКА 1948" няма никакъв шанс.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?