"Ред Бул" отново отвя "Мерцедес"

Верстапен изпревари Хамилтън в предпоследната обиколка за 12-ата си победа във Формула 1

20 Юни 2021

Макс Верстапен спечели по зрелищен начин състезанието за "Гран при" на Франция и увеличи преднината си начело в генералното класиране на Формула 1 този сезон. 23-годишният пилот на "Ред Бул" тръгна от първа позиция на пистата "Пол Рикар" край Марсилия и успя пръв да пресече финалната линия, въпреки че изпусна водачеството си още след втория завой.

Грешка на нидерландеца в самото начало беше моментално наказана от 7-кратния световен шампион Люис Хамилтън, който оглави колоната със своя "Мерцедес". Верстапен избра стратегия с две спирания в бокса за смяна на гуми и това му донесе успех в края, когато болидът му беше в перфектно състояние.

След като направиха по едно спиране, Хамилтън и съотборникът му Валтери Ботас се движеха първи и втори девет обиколки преди края. Тогава Макс първо настигна и изпревари финландеца, а след това постепенно сви пасива си от 5 сек. спрямо британеца и три обиколки преди финала се залепи зад гърба му.

Верстапен  предприе атаката в предпоследната обиколка и завърши успешно изпреварването в шестия завой. От там до карирания флаг асът на "червените бикове" само увеличаваше дистанцията пред суперзвездата на "сребърните стрели".

No caption required #FrenchGP 🇫🇷 @Max33Verstappen pic.twitter.com/BhB6TpRbRH

— Formula 1 (@F1) June 20, 2021

"Стратегията с двата пит стопа ни се отплати. През цялото състезание се борихме един с друг. Мисля, че така ще бъде и до края на сезона", коментира нидерландецът, за когото това беше 12-а победа в кариерата.

За отбора му пък успехът е трети пореден и общо четвърти в седем състезания от началото на първенството през 2021 г. Верстапен извоюва три от тях, а съотборникът му Серхио Перес една - в предишния старт за "Гран при" на Азербайджан в уличното състезание в Баку.

"Направихме страхотно състезание и днес. Страхотна стратегия. Страхотни точки за отбора", възкликна днес мексиканецът, който финишира трети след Хамилтън.

Самият британец пък коментира: "Поздравления за Макс, той свърши страхотна работа. Аз съм доволен от резултата. За съжаление изпуснах позицията си, но състезанието беше чудесно. Ще трябва да поработим, за да намерим пак темпото си."

Three wins in a row!!! 🏆🏆🏆 They did it together!! #FrenchGP 🇫🇷 #ChargeOn 🤘 pic.twitter.com/3fZ8Yve9iM

— Red Bull Racing Honda (@redbullracing) June 20, 2021

Извън подиума в крайна сметка остана Ботас, който финишира четвърти, а Топ 6 допълниха двамата пилоти на "Макларън" - Ландо Норис и Даниъл Рикардо. Точки взеха още Пиер Гасли с "Алфа Таури", Фернандо Алонсо с "Алпин" и Себастиан Фетел и Ланс Строл с "Астън Мартин".

С прибавените 26 т. към актива си (+1 бонус заради най-бърза обиколка в състезанието) Макс Весртапен събра 131 точки и се откъсна на 12 пред Люис Хамилтън (119 т.). Трети е Серхио Перес с 84 точки. В класирането при конструкторите води "Ред Бул Рейсинг Хонда" с 215 т., пред "Мерцедес" със 178 т. и "Макларън Мерцедес" със 110 т.

Следващите две състезания са в дома на "червените бикове" на пистата "Ред Бул Ринг" в Шпилберг - за "Гран при" на Щирия (27 юни) и за "Гран при" на Австрия (4 юли).