Най-често казват: "Просто недей да четеш коментарите." Но винаги е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.
Много тенисисти споделят живота си онлайн, давайки на своите последователи възможност да надникнат зад кулисите на професионалния тур. Това е начин феновете да бъдат по-близо до играчите, а и обратното.
За някои обаче съобщенията след мач - спечелен или загубен, придобиват малко по-различен тон. В средата на май американката Тейлър Таунсенд показа скрийншот на смъртната заплаха и расистките обиди, които е получила по имейл. Причината? Загубата ѝ в III кръг на турнира в Рим.
"Мисля, че феновете ще бъдат изненадани от някои неща, които получават не само състезателите, но и техните семейства - каза пък световната №6 при жените Коко Гоф. - Затова и гледам да съм малко по-пестелива на информация за личния си живот. Не ми се иска да забърквам приятелите и роднините си в това."
Ето защо тази година организаторите на Откритото първенство на Франция предлагат на участниците малко по-различна услуга - защита от изкуствен интелект срещу терор в социалните мрежи. Какво всъщност представлява това и възползват ли се тенисистите от него:
Как "Ролан Гарос" брани играчите?
Технологията "Бодигард" е предназначена да отсява обидни коментари във "Фейсбук", "Инстаграм", "Туитър", "Тикток", "Дискорд" и YouTube. Тенисистите могат да сканират QR код, за да свържат своите профили със системата, а софтуерът анализира коментарите за под 200 милисекунди и блокира агресивното съдържание.
От компанията производител заявяват още, че екип от лингвисти е създал набор от лексикални модели, който се актуализира в реално време. "Идеята е да не се допусне нищо да се промъкне в мрежата, като същевременно се внимава да няма твърде сериозна цензура", казват създателите.
Откритото първенство на Франция е първият от четирите турнира в Големия шлем, който предлага подобна схема на защита. "Психичното здраве на тенисистите е приоритет за нас", казва изп. директор на френската тенис федерация Каролин Флесие.
"Вероятно са залагали на мен."
Макар че социалните мрежи позволяват на играчите да бъдат по-достъпни за почитателите си, те също така ги излагат на риск. Тенисът е почти целогодишен спорт с огромно количество мачове, което го прави особено привлекателен за комарджии.
"Вероятно са залагали на мен. И след това ми пращат тези откачени съобщения - коментира бившата шампионка в Париж и настояща №17 в ранглистата Йелена Остапенко. - Не се вълнувам особено какво пишат хората в социалните мрежи, когато съм загубила мач. Може да съм имала лош ден или нещо да не ми е било наред. Те няма как да знаят това."
Световната №1 и защитаваща титлата си от миналата година на "Ролан Гарос" Ига Швьонтек е една от състезателките, които са клиенти на програмата "Бодигард".
"След турнирите имам ритуал да разгледам какво мислят хората за моите мачове. Но точно в момента спрях да го правя - споделя полякинята. - Имах... не знам... сякаш два турнира, на които спечелих титла и след това играх финал. Влязох в социалните мрежи и видях колко много хора не са доволни, защото след миналата година смятат, че трябва да печеля всичко. Това малко ме ядоса и осъзнах, че няма смисъл да чета всичко това."
Швьонтек нарича новото приложение "стъпка в правилната посока".
"Просто е тъжно да виждаш, че нещото, което трябва да ни прави щастливи и по-близки един с друг, ни носи повече негативни чувства и емоции - добавя тя. - Така че мисля, че такива приложения може би ще ни помогнат да използваме интернет, без да се тревожим."
Миналогодишната вицешампионка в Париж Коко Гоф обаче е на малко по-различно мнение. Американката адмирира усилията на "Ролан Гарос" за съпричастност и "търсене на начини да защитава играчите", но казва, че няма да използва софтуера, защото вече сама е предприела мерки да ограничи съобщенията в "Инстаграм".
"Всъщност вече не виждам чак толкова много злобни послания онлайн, честно. Преди да вкарам собствен филтър, да, имаше доста. Но сега просто пресявам всичко и виждам само съобщения от хора, които ме следват достатъчно дълго. Трябва да си доста отчаян хейтър, за да ми напишеш нещо лошо. Просто защото ще трябва да почакаш дълго."
Какво още е предприето за справяне с проблема?
Онлайн тормозът не е проблем само в тениса, нито концепцията за справянето с него е нова. Носителката на четири титли от Шлема Наоми Осака е споделяла неведнъж примери за атаките, които получава от недобронамерени фенове. Серена Уилямс пък беше обект на постоянни дискусии за поведението си на корта и извън него през цялата своя кариера.
Футболисти също са повдигали темата за езика на омразата, особено след като националите на Англия Маркъс Рашфорд, Джейдън Санчо и Букайо Сака бяха обиждани на расистка основа след загубата от Италия във финала на Евро 2020. Много клубове и управленски органи бойкотират социалните мрежи в опит да предизвикат промяна.
Онлайн платформите от своя страна декларират решимост да се борят с агресията. През 2021 г. "Инстаграм" въведе инструмент, който позволява на потребителите да блокират съобщения от профили, които те самите не следват. Но има още много какво да се свърши.
През май бившата олимпийска шампионка по тенис Моника Пуиг отговори на публикацията на Таунсенд с призив към АТР и WTA да направят повече, за да защитят играчите. Говорител на женската асоциация заяви, че организацията работи с компания за оценка на риска и мениджмънт, за да може акаунти да бъдат директно изтривани от социални мрежи при доказване на обиди и заплахи.
"Безопасността на състезателките е приоритет №1 за WTA - добави говорителят. - От няколко години обучаваме и консултираме тенисистките по този въпрос, тъй като броят на засегнатите и пострадалите от вербални атаки нараства и ние взимаме този проблем много сериозно."