Ръгбистите ни завършиха втори в групата след загуба от Молдова

Селекционерът Ромен Балмис обяви, че е горд от представянето на младите играчи, въпреки тежкото поражение

YouTube/Rugby Europe
Капитанът на българския тим Петър Николов (в зелен екип на преден план) поздравява Кристиан Лесану (№17) след края на двубоя в Кишинев.

Националният отбор на България по ръгби ще играе и през следващата година в дивизия Конференция (третото ниво на европейското ръгби под Шестте нации). Тимът ни остана на второ място с 9 точки в група С от тази дивизия, след като допусна тежка загуба с 6:48 при гостуването си срещу Молдова в последния си мач. Съперникът ни спечели групата с актив от 14 точки, след като получи и бонус точка.

Българският отбор имаше трудности още по време на подготовката за мача в Кишинев, тъй като бе лишен от седем контузени ключови играчи, а още неколцина отпаднаха от групата, по различни други причини. В резултат френският селекционер Ромен Балмис трябваше да включи осем дебютанти, като двама от тях - състезателите на шампиона "Балкански котки" Красимир Нинов и Александър Одаджийски, започнаха дори в стартовия състав. В него имаше и още трима състезатели с под 5 мача за България, като общо седем бяха промените, в сравнение със стартовия тим, победил с 30:7 Сърбия на 20 април.

Липсата на достатъчно опитни единици, а и чувствителното физическо превъзходство на молдовците си каза думата и на почивката вече отстъпвахме с 6:17. При това две от трите есета в тази част бяха отбелязани директно от загубени схватки пред нашето точково поле. Точките за нас отбеляза капитанът Петър Николов след два точно изпълнени наказателни удара.

След почивката българският отбор се опита да отвърне, но не успя да реализира нито една успешна атака, като изобщо не отбеляза точка в тази част. Съперникът ни се възползва от физическото си предимство и реализира още пет есета. Сериозен минус за тима ни бе и играта ни при тъчовете, като почти всички от тях бяха спечелени от молдовците.

Резултатът от всичко това бе най-тежката загуба в точково отношение за България в официален мач от 9 години насам - от 23 май 2015 г., когато отстъпихме с 0:43 при гостуването си срещу Норвегия.

Все пак има и позитиви - дебютантите, а и младите играчи като цяло се раздадоха. В състава ни се върна след дълго отсъствие и Светослав Борисов ("Валяците").

След края селекционерът Ромен Балмис се опита да намери позитиви и обеща по-силен отбор на България в следващата кампания, в която отново целта ни ще бъде първо място в групата и атакуване на промоция в по-горната дивизия - "Трофи".

"На първо място, искам да поздравя отбора на Молдова за изключителното представяне днес. Те наистина демонстрираха своите умения и решителност и това се оказа твърде много за нас, за да се справим. Въпреки резултата, аз съм изключително горд с нашия отбор, особено с новите ни играчи, които наистина бяха активни и показаха своя потенциал. За българското ръгби е окуражаващо да види дълбочината на талантите, които имаме, преминавайки през етапите на развитие. Вече очакваме с нетърпение следващия сезон, където ще продължим да налагаме тези обещаващи играчи и ще приветстваме завръщането на някои от нашите ключови състезатели след контузии. Бих искал също така да пожелая успех на отбора на Молдова до края на сезона, особено в предстоящия мач срещу Люксембург (б.ред. - плейофа за дивизия "Трофи"). Благодарим на нашите фенове за непоколебимата подкрепа. Ще продължим да работим здраво и ще се върнем по-силни!", заяви французинът.