Преместването на руския спорт от Европа към Азия с цел избягването на санкциите за участие в международни първенства започна официално и първата стъпка направи федерацията по шахмат на Русия (ФШР). Световната централа FIDE разреши на ФШР преминаване в Азия, а формалното утвърждаване на този ход ще стане по време на континенталната асамблея на азиатската шахматна федерация (ACF) на 28 февруари.
Конституционната комисия на FIDE не е намерила нарушения в процедурата и на 21 февруари е дала препоръка за излизане на РШФ от европейскиа шахматен съюз ECU. Тази препоръка е одобрена от Съвета на FIDE. Според решението руският шахмат ще влезе официално в редиците на ACF от 1 май 2023 г.
Още през март 2022 г. - дни след руската инвазия в Украйна, FIDE забрани на шахматисти от Русия и Беларус да участват на турнири под своите национални символи и те могат да го правят единствено като неутрални. В резултат някои от най-добрите руски гросмайстори обмислят преминаване в друга държава. 12-ата световна шампионка при жените Александра Костенюк, наприме, вече е с лиценз от швейцарската федерация.
Миграцията на руския спорт към Азия
е една от възможностите, които Международният олимпийски комитет обсъжда, за да може състезателите от Русия да участват на игрите в Париж 2024, макар и като неутрални. Наскоро МОК официално заяви, че "приветства и оценява предложението на олимпийския комитет на Азия" да даде достъп на руски и беларуски спортисти до състезания на на азиатския континент, за да придобият игрова практика. Изявлението бе във връзка с изразената готовност на Азия да включи руснаци и беларуси на тазгодишните Азиатски игри в Ханджоу (Кит), както и да разработи система, по която те да преминат квалификациите за Париж 2024 от името на този континент.
Същевременно и руската футболна федерация обсъжда да напусне УЕФА и да стане член на азиатската футболна конфедерация, за да може националният и клубните отбори да участват в международни турнири.
Готовността на МОК да търси начини за включване на спортисти от Русия и Беларус на олимпийските игри догодина предизвика силна негативна реакция. Европейският парламент осъди с огромно мнозинство това проекторешение.
Спортните министри от страните в ЕС (но без България и Унгария), плюс тези на Австралия, Великобритания, Исландия, Канада, Корея, Лихтенщайн, Нова Зеландия, Норвегия, САЩ и Япония, написаха отворено писмо до МОК, с което настояват да бъде изяснено какво разбира олимпийският комитет под "неутрален статут" на спортисти от Русия и Беларус, "след като те са пряко финансирани и подкрепяни от своите държави (за разлика, например, от професионални тенисисти)".
Още по темата: