Салимова е 1/8-финалистка в Баку след 5-а победа от 6 партии

Чепаринов ще играе тайбрек с носителя на Световната купа за място в IV кръг на шахматния турнир

06 Авг. 2023
Международен майстор Нургюл Салимова вече е в Топ 16 на турнира за Световната купа.
FIDE

Нургюл Салимова продължава безупречното си представяне в турнира за Световната купа по шахмат за жени в Баку и вече е на 1/8-финал. 20-годишната българка с титла международен майстор спечели и втората партия от мача си в III кръг срещу индийката Мери Ан Гомес, постигайки успех за 47 хода с белите фигури.

За състезателката от Крепча, която е поставена под №29 в схемата, това беше общо пета победа от шест изиграни партии от началото на надпреварата в столицата на Азербайджан. Нургюл елиминира с 2:0 т. Чарлийз ван Зил (РЮА) на старта и с 1,5:0,5 т. Оливия Кьолбаса (Полша) във II кръг, преди да се справи с 2:0 т. и срещу Гомес.

В Топ 16 Салимова ще играе с №52 в стартовия списък Медина Варда Аулия (Индонезия), която на 1/16-финалите се справи с 1,5:0,5 т. срещу рускинята под неутрален флаг Алина Бивол. Двубоят от IV кръг ще се състои в две класически партии в сряда и четвъртък (9-10 август) и евентуален тайбрек със съкратена контрола в петък (11 август).

Утре пък ще се изиграят ускорените партии за определяне на победителите в нерешените сблъсъци от III кръг. Тайбрек ще играе гросмайстор Иван Чепаринов, който постигна второ реми и завърши 1:1 т. в класическите партии с актуалния носител на Световната купа при мъжете Ян-Кжищоф Дуда.

Днес полякът имаше предимството на първия ход с белите, но отново не успя да победи 36-годишния българин. Крайният победител в двубоя ще срещне на 1/16-финалите Парам Магсудлу (Иран), който надделя над Александър Донченко (Германия) с 1,5:0,5 т.